Windows a ztracené funkce aneb tyhle programy se už nevrátí

Společnost Microsoft občas odstraní některé součásti systému Windows nebo je označí jako ukončené. Osud Windows 8 je dobrým příkladem, ale tento fenomén má delší historii. Systém Windows v průběhu let ztratil mnoho součástí. Připomeňme si ty nejdůležitější.

Aktovka

Synchronizační nástroj s názvem Aktovka, který se objevil v systému Windows 95, byl před několika lety odstraněn ze systému Windows 10 (i když ne okamžitě). Jednalo se o mechanismus pro porovnávání a kopírování souborů s cílem udržet je ve společném stavu mezi stolním počítačem a přenosným diskem nebo notebookem. V průběhu let se mechanismus synchronizace stal méně a méně intuitivním ve srovnání s možnostmi, které nabízí samotný správce souborů a také méně a méně potřebným díky cloudovým jednotkám.

Dalo by se říci, že službu Aktovka nahradila služba OneDrive, ale to je příliš zjednodušené tvrzení. Předtím, než se cloud stal hlavním způsobem synchronizace souborů, používal systém Windows synchronizační mechanismus Internet Exploreru (pro soubory a oblíbené položky) a ActiveSync pro synchronizaci s mobilními zařízeními. Pro firemní prostředí je dnes k dispozici dokonce Synchronizační centrum, i když dnes se sdílení souborů týká spíše SharePointu (Teams), Office a právě OneDrive.

Rozsáhlá offline synchronizace dnes nemá absolutně žádný smysl, takže ikona „Moje Aktovka“ je navždy ztracena v temnotách historie.

Outlook Express

Z důvodů, které dnes nejsou zcela jasné, měla společnost Microsoft po mnoho let velmi chaotickou politiku e-mailových programů. To bylo částečně způsobeno vývojem konkurenčních projektů s protichůdnými cíli. Původně měl systém Windows 95 zpracovávat poštu přímo prostřednictvím tzv. shellu, konkrétně Průzkumníka souborů. Shell však tuto zátěž nezvládal, a proto byl do systému přidán poštovní program Exchange (nezaměňovat s Exchange Serverem – kvůli tomu byl program přejmenován na Windows Messaging).

Samotný systém Exchange však nedokázal zvládnout složitost webové pošty. Pro tuto potřebu byla vytvořena aplikace s kreativním názvem Internet Mail and News (MSIMN). Všechny výše uvedené programy měly být nahrazeny programem Microsoft Outlook. Internetem obohacená verze aplikace Outlook 98 byla distribuována zdarma. Outlooku však chyběl jeden klíčový prvek – diskusní skupiny. V důsledku toho byl MSIMN přejmenován na Outlook Express (OE). Program pro osobní použití, ale s podporou Usenetu, kterou „velký“ Outlook nikdy nedostal, jak píše server Turgs.

Ačkoli poslední verze Outlooku Express pochází z roku 2001, program byl opuštěn mnohem později, v lednu 2017. Žil dál v podobě Windows Mail a Windows Live Mail, kde byl rozšířen o kalendář. Aplikace měla mnoho příznivců, ale bohužel byl její vývoj zastaven, aby se mohly věnovat prostředky mnohem skromnější aplikaci Metro „Mail and Calendar“. Je však pravděpodobné, že i ona nakonec skončí, až Outlook, který se vyvíjí v bolestech, dosáhne správné zralosti. Nejbližším ekvivalentem původního Outlook Expressu je dnes program Mozilla Thunderbird.

FrontPage Express

FrontPage Express, který nebyl náročný na dodržování standardů, byl pro některé starší uživatele internetu úvodem do tvorby webových stránek, často jako součást výuky informatiky. Aplikace byla distribuována s Internet Explorerem a byla integrována do systému Windows 98 a některých verzí NT, 2000 a Millenium. Ukládal dokumenty HTML způsobem známým z Wordu 97/2000. Tyto dokumenty byly plné metadat, kterým rozuměl pouze Internet Explorer, a umožňovaly vkládání objektů, které pracovaly s „FrontPage Server Extensions“ pro IIS, nepřenosným pseudowebovým protokolem.

FrontPage Express byl špatným učitelem webmasterského řemesla, ale jeho popularita se zhroutila z poněkud jiných důvodů. S každým dalším rokem se snižovala dostupnost stránek, které poskytují prostor pro vlastní webové stránky. Portály jako Geocities nebo Tripod postupně ustoupily wordpressu a blogům a nakonec přišly služby, jako Tumblr, Twitter a Google Sites.

FrontPage Express byl opuštěn, stejně jako plný FrontPage, jejich nástupci Microsoft Expression a SharePoint Designer.

Zdroj: redakce, turgs.com, Microsoft