Windows 12 se blíží. Zvěsti již dlouho ukazují na podzim 2024. Očekává se důležitá role ChatGPT

Statistiky říkají, že více než dvě třetiny všech počítačů se systémem Windows stále používají systém Windows 10, což pro Microsoft není dobrá zpráva. Když se ohlédneme zpět, skutečně některé verze Windows byly uživateli ignorovány. Vše však nasvědčuje tomu, že nová verze – Windows 12 s kódovým označením Germanium – bude vydána již v roce 2024.

Očekává se, že důležitou roli v ní budou hrát ChatGPT a umělá inteligence (AI). Mnohé nasvědčuje tomu, že se dočkáme vyšších hardwarových nároků.

Společnost Microsoft zatím neoznámila oficiální datum vydání. Zvěsti již dlouho ukazují na podzim 2024. V červenci 2022 zveřejnil americký zpravodajský portál Windows Central zasvěcené informace, že se Microsoft chce vrátit k tříletému cyklu hlavních verzí Windows. Zní to logicky, protože Windows 7, který byl také vydán v tomto intervalu, byl vydán tři roky po Windows Vista, následovaný Windows 8.

Windows 12 jako aktualizace s umělou inteligencí
Bez ohledu na to, jak se bude příští Windows jmenovat, je již nějakou dobu jasné, že se Microsoft plně soustředí na umělou inteligenci (AI). Očekává se, že nové procesory se speciálním enginem pro AI povedou Windows do slibné budoucnosti. Dokonce i po investici 25 miliardy eur (cca 620 miliard korun) do společnosti ChatGPT se objevily zvěsti, že Windows 12 bude velkou aktualizací Microsoftu v oblasti AI. Ačkoli na toto téma nebylo vydáno žádné oficiální prohlášení, manažer Microsoftu Yusuf Mehdi potvrdil serveru The Verge, že nástupce Windows 11 se již připravuje a bude se opírat o techniky umělé inteligence vyvinuté společností OpenAI.

Podle něj bude umělá inteligence hrát roli i v budoucích verzích Windows. Náznaky se již nějakou dobu objevují v kanálu beta verzí Windows 11, kde například tlačítko Copilot zaujímá výraznější místo na pravé straně hlavního panelu. Na začátku roku 2024 Microsoft také oznámil nové tlačítko Copilot pro klávesnice PC. Zdá se, že jde o podobnou revoluci, jakou bylo zavedení klávesy Windows před 30 lety.

Zdroj: redakce, The Verge