Microsoft přidal na klávesnici nové tlačítko. První změna po téměř 30 letech

Společnost Microsoft poprvé od roku 1994 upravila své standardní rozložení klávesnice přidáním další klávesy. Nová klávesa spouští asistenta umělé inteligence společnosti Microsoft, Copilota.

Společnost Microsoft novou klávesu oznámila na konci roku 2023, ale oficiální představení tlačítka proběhlo až na začátku ledna 2024. Klávesa se záhadnou ikonkou se objeví na pravé straně – mezi klávesami Alt a Ctrl a s největší pravděpodobností nahradí tlačítko zodpovědné za vyvolání kontextové nabídky.

Nová klávesa bude vyvolávat asistenta umělé inteligence společnosti Microsoft (Copilot), který byl představen v Microsoft 365 a prohlížeči Microsoft Edge a nedávno byl k dispozici také přímo ve Windows 10 a 11, i když ne ve všech regionech, píše portál PCgamer.

Jak ujišťuje Yusuf Mehdi, ředitel spotřebitelského marketingu:

„Věříme, že (tlačítko Copilot – pozn. red.) umožní lidem snadněji se zapojit do transformace umělé inteligence. Tlačítko Copilot je propojeno s klávesou Windows a je základní součástí klávesnice PC a po stisknutí nové klávesy vyvolá funkci Copilot v systému Windows, takže její používání při každodenních činnostech bude bezproblémové.“ uvádí Yusuf Mehdi, ředitel spotřebitelského marketingu.

Klávesa Copilot se objeví na klávesnicích všech nových oficiálních zařízení společnosti Microsoft (např. notebooků Microsoft Surface) a novému standardu se postupně přizpůsobí i notebooky některých výrobců třetích stran, aby jejich uživatelé měli k asistentovi umělé inteligence snadný přístup. A co v regionech, kde Copilot není k dispozici? Současné informace naznačují, že v něm bude fungovat vyhledávání ve Windows.

Zavedení nového tlačítka je první velkou změnou standardu klávesnice počítačů se systémem Windows od roku 1994. Před téměř 30 lety tam Microsoft přidal tlačítka „Windows“ a „menu“ – druhé z nich je nyní z kompaktních klávesnic nebo notebooků často odstraněno.

Zdroj: PCgamer