WhatsAppu a Signalu hrozí zákaz ve Velké Británii. Vývojáři nechtějí, aby vlády mohly číst lidem zprávy

Řada aplikací pro šifrované zprávy, včetně WhatsApp a Signal, se spojila proti navrhovanému britskému zákonu, který by podle nich mohl narušit šifrování end-to-end. Vedoucí představitelé jednotlivých společností podepsali otevřený dopis, v němž žádají britskou vládu, aby urychleně přehodnotila části svého návrhu zákona o bezpečnosti na internetu a zajistila, že bude v souladu s deklarovaným záměrem vlády chránit end-to-end šifrování a respektovat lidské právo na soukromí, jak píše web The Verge.

Britský návrh zákona o bezpečnosti na internetu je nový soubor zákonů, jejichž cílem je chránit děti a dospělé na internetu tím, že budou společnosti provozující sociální média odpovídat za bezpečnost uživatelů.

Návrh zákona byl široce kritizován za to, že může umožnit vládě Spojeného království a jejímu komunikačnímu regulačnímu orgánu OFCOM (Office of Communications) zneužívat své nové pravomoci při moderování online platforem. Jedno z ustanovení vyžaduje, aby společnosti nabízející služby koncového šifrování zpráv skenovaly zprávy uživatelů a hledaly v nich materiály týkající se sexuálního zneužívání dětí, což by podle kritiků ohrozilo šifrování a soukromí uživatelů.

„Podporujeme silné šifrování, ale nesmí to být na úkor bezpečnosti veřejnosti,“ uvedl v reakci na kritiku vládní úředník. „Technologické společnosti mají morální povinnost zajistit, aby nezaslepovaly sebe a orgány činné v trestním řízení před bezprecedentní mírou sexuálního zneužívání dětí na svých platformách. Návrh zákona o bezpečnosti online v žádném případě nepředstavuje zákaz end-to-end šifrování, ani nebude vyžadovat, aby služby šifrování oslabovaly.“

Společnosti WhatsApp i Signal již dříve uvedly, že pokud bude návrh zákona o bezpečnosti online v současné podobě schválen ještě letos, raději ukončí svou činnost ve Spojeném království, než aby oslabily své šifrovací standardy. Také jim při nedodržení nových nařízení hrozí zákaz.

Švýcarská aplikace Threema rovněž informovala, že oslabení jejího zabezpečení jakýmkoli způsobem, v jakékoliv podobě nebo formě je zcela vyloučeno.

Otevřený dopis podepsali vedoucí představitelé společností WhatsApp, Signal, Threema, Element, Wire, Session a Viber – všech služeb, které svým uživatelům poskytují technologii end-to-end šifrování. V závěru dopisu se uvádí, že globální poskytovatelé produktů a služeb šifrovaných end-to-end nemohou oslabit zabezpečení svých produktů a služeb, aby vyhověli jednotlivým vládám.

Zdroj: redakce, theverge.com