Je to oficiální. Evropská unie bude regulovat obsah stránek pro dospělé

Tři největší portály pro dospělé byly zařazeny mezi stránky, na které se vztahuje nařízení o digitálních trzích. Co to znamená?

V této fázi jsme všichni hrubě obeznámeni se zákonem o digitálních trzích, tedy s nařízením o digitálních trzích, které utváří digitální prostředí a nutí největší společnosti dělat věci, které by samy nikdy neudělaly. Cílem nařízení je chránit spotřebitele. Dotýká se všech důležitých hráčů na trhu – vývojářů platforem, jako jsou iOS a Android, portálů, jako jsou Facebook a TitTok, a webových stránek.

Ty mohou spadat do kategorie „velmi velkých online platforem“. V současné době již do této kategorie patří Mapy Google, Wikipedia a YouTube. Předpokladem je mít alespoň 45 milionů aktivních uživatelů měsíčně a taková webová stránka má řadu dalších povinností a předpisů, které musí splňovat. Nyní se seznam webů rozšíří o několik položek z jedné kategorie.

Pornografické stránky pod lupou EU. Co se změní?
Na seznam velmi velkých online platforem (Very Large Online Platform) se dostaly tři subjekty. Jsou to Pornhub, XVideos a Stripchat. To znamená, že pravidla DMA se nyní budou vztahovat i na tyto stránky, píše portál Techcrunch.

To znamená, že Evropská unie bude mít nyní větší vliv na to, jak jsou tyto stránky spravovány. Od února 2024 budou mít tyto stránky nové povinnosti. Především budou nyní muset stránky provádět procesy vyhodnocování rizika šíření nelegálního obsahu a nastínit postupy, jak mu čelit. Seznam zahrnuje zneužívání nezletilých a deepfake obsah. Platformy budou muset také uplatňovat novou politiku transparentnosti týkající se moderování obsahu, stejně jako umožnit externí audity a zveřejňovat veřejně dostupné údaje z výzkumu. Stránky budou mít také přísnější pravidla, pokud jde o cílení na uživatele pro reklamní účely.

Zdroj: Techcrunch