Vzácná americká vozidla M88 Hercules nejsou na Ukrajině téměř vidět. První kusy se účastnily už války ve Vietnamu

Na sociálních sítích se objevilo krátké video, na němž jsou vidět dvě vozidla M88 Hercules, která se pohybují kdesi na Ukrajině. Jedná se o vzácné jednotky se schopnostmi, které jsou z hlediska země zapojené do vleklého ozbrojeného konfliktu velmi důležité. Podíváme se blíže na jejich nejdůležitější vlastnosti.

M88 Hercules (M88 Recovery Vehicle) je vozidlo technického zabezpečení americké výroby. Bylo darováno Ukrajině v rámci podpory, kterou zemi poskytují Spojené státy. Podle údajů shromážděných a zveřejněných na webu Oryx obdržela obranná armáda pouze osm těchto vozidel, informuje postál PopularMechanics.

M88 Hercules na ukrajinské frontě
Dříve se záběry ukazující operace M88 Hercules na frontě neobjevily. Nyní zveřejněné video je o to zajímavější, že zachycuje hned dvě takové jednotky. Je vidět, jak je jedna z nich tažena.

Z výpovědí svědků vyplývá, že se souprava pohybovala blíže neurčeným jižním směrem. Je možné, že jedno z vozidel bylo lehce poškozeno, a tak posádka druhého mohla prověřovat M88 Hercules v jednom z hlavních úkolů, pro které byl vyroben – stahování neprovozuschopných, ale opravitelných vozidel z bojiště.

Podpora tanků M1 Abrams a vozidel Bradley
Dříve byly mezi vozidly technické podpory na Ukrajině k vidění německé tanky Bergepanzer 3 Büffel a nedávno švédské Bgbv 90. M88 Hercules se již osvědčil během jiných ozbrojených konfliktů. První jednotky se zúčastnily války ve Vietnamu a novější ve válkách v Zálivu, kde podporovaly tanky M1 Abrams nebo bojová vozidla Bradley. Abramsy se brzy dostanou do první linie, vozidla Bradley slouží Ukrajincům s velkým úspěchem již dlouho.

Jak výkonný je Hercules?
Vozidlo M88 Hercules lze použít například k tažení bojových vozidel. Nejnovější záběry, jak si poradil s tažením druhého těžkého M88 Hercules, dokazují, že to pro tuto jednotku není obtížné.

Přesné specifikace jednotek předaných Ukrajině nebyly oficiálně zveřejněny. Není známo, kolik z osmi předaných jednotek jsou starší modely a kolik novější. Modernizace, které výrobce zavedl, se týkaly významných prvků celkové konstrukce, včetně pancéřování, pásů, pohonného systému nebo řešení ovlivňujících schopnost tahat jiná vozidla.

M88 Hercules měří na délku 8,27 m a váží více než 50 t. Maximálně zrychluje na přibližně 40 km/h. Dojezd se odhaduje na něco málo přes 400 km.

Základní výbava zahrnuje položky, jako je jeřáb, lopatový dozer a naviják (s tažnou kapacitou až 45 t u starších verzí a 70 t u novějších verzí). Nejedná se o útočné vozidlo, ale je vybaveno kulometem ráže 12,7 mm, který umožňuje posádce odrážet některé nepřátelské útoky.

Zdroj: PopularMechanics, Wikipedia