Výzva za milion dolarů. NASA zaplatí vynálezcům jídla pro astronauty

Jak lidstvo proniká dále do vesmíru, přibývá problémů, s nimiž se posádky na dlouhých cestách budou muset vypořádat. Jedním z nich je otázka, čím se astronauti budou stravovat. Za řešení nabízí americká NASA odměnu celkem milion dolarů, tedy 21,5 milionu korun, informuje server TechTimes.

NASA spolu s kanadskou vesmírnou agenturou CSA vyhlásila soutěž s názvem Deep Space Food Challenge, do níž se výzkumné týmy mohou přihlásit do konce února. Cílem je vyvinout inovativní a udržitelné technologie výroby potravin, které vyžadují minimum zdrojů a produkují co nejméně odpadu. Výsledné pokrmy musí zároveň být výživné a chutné.

Jak potraviny stárnou, ztrácejí svou výživovou hodnotu. Pokud jsou tedy astronauti vysláni na mnohaletou misi na Mars, nebude jim stačit vzít si s sebou balené potraviny, aby pokryly všechny jejich stravovací potřeby. NASA přitom uznává, že nehledá řešení pouze pro astronauty. Nové technologie by se podle agentury mohly využít k řešení nedostatku potravin pro lidi na Zemi.

V říjnu 2021 vyvrcholila první fáze soutěže, kdy NASA udělila 18 týmům celkem 450 tisíc dolarů (9,7 milionu korun) za jejich koncepty inovativních technologií výroby potravin, jež produkují bezpečné, přijatelné, chutné, výživné výrobky, které jsou udržitelné a kvalitní a zároveň minimalizují nezbytné zdroje.

Kromě těchto technologií výzkumné týmy představily také kultivované rostliny, houby nebo upravené potraviny, jako jsou kultivované masné buňky. Astronauti v hlubokém vesmíru si tímto způsobem mohou vyrábět potraviny sami.

Zdroj: TechTimes.com, NASA.gov