Vrak ruské střely Kh-101 pomohl zjistit, jak střela najde svůj cíl a ničí vše kolem

Střely Ch-101 patří k nejmodernějším zbraním, které Rusko používá k útoku na Ukrajinu. Fotografie trosek jedné z nich odhaluje zajímavý detail. Ukazuje totiž, podle kterého střela pozná, kam má letět, aby zasáhla svůj cíl.

Ch-101 je hlubokou modifikací ruské střely Ch-55, zbraně, která se stala známější díky útokům, při nichž Rusové použili Ch-55 s odstraněnou jadernou hlavicí, kterou nahradili ekvivalentní hmotností vyrobenou z betonu. Cílem těchto útoků, prováděných strategickými bombardéry Tu-95, bylo obtěžovat ukrajinskou protivzdušnou obranu a terorizovat ukrajinská města.

Ve srovnání s Ch-55 se střela Ch-101 výrazně liší tvarem. Byl optimalizován pro vlastnosti stealth – jeho příčný a boční průřez ukazuje zploštělý trup. Zajímavostí je pohonný systém: motor je vysunutý zespodu zadní části rakety a doplňování paliva probíhá těsně před startem z palivového systému nosného letounu.

Střela je dlouhá asi 7,4 metru, váží asi 2,4 tuny a může nést 480 kg vážící hlavici na vzdálenost více než 4 500 km. Aby byla zajištěna jeho přesnost, byl vybaven několika naváděcími systémy.

Jak střela Ch-101 najde svůj cíl?

Specifikace rakety poukazuje na modul satelitní navigace, inerciální (počítací) navigační modul, rádiový výškoměr a také optický systém, který umožňuje raketě „obhlédnout“ terén, nad nímž letí, a porovnat jej s trasou uloženou v paměti.

Je pravděpodobné, že takový systém, zvaný Otblesk-U, je vidět na snímcích trosek letounu Ch-101, který byl sestřelen v oblasti Vinnice. To je silnou stránkou střely – protože tento typ systému zajišťuje vysoce přesné navádění, je obtížně ovlivnitelný a zároveň je plně pasivní, takže je pro nepřítele obtížné střelu odhalit.

Po většinu trasy používá Ch-101 méně přesné údaje z rádiového výškoměru, ale v cílové oblasti přechází na optický průzkum terénu i samotného místa, které má zasáhnout.

Zároveň server War Zone upozorňuje na slabiny tohoto řešení. Důvodem je skutečnost, že poloha cíle s jeho fotografiemi by měla být známa před zahájením mise a zpracování získaných údajů vyžaduje jak vhodné vybavení, tak kvalifikovaný personál.

Tam, kde není vyžadována přesnost zásahu na několik metrů, se systém Otblesk-U nepoužívá: kamerové okénko nenajdete například u jaderné verze střely Ch-101, střely Ch-102.

Zdroj: redakce, thedrive.com