Voják s Javelinem proti ruskému tanku T-80. Americký systém je bič na ruské tanky

Odpalovací zařízení protitankových řízených střel FGM-148 Javelin jsou velmi známým zabijákem ruských tanků, ale záběry z pohledu střelce jsou velmi vzácné. Vysvětlíme vám, jak tento systém funguje.

Takto kvalitní záběry z pohledu operátorů připravujících Javelin k útoku nebyly dosud k vidění. Na níže uvedených záběrech je vidět, jak vojáci odstraňují polystyrenové štíty optoelektronické hlavice a poté, po zaměření cíle, vypálí střelu, která zasáhne tank rodiny T-80. Po zásahu zpočátku nedojde ke katastrofickému vzplanutí munice, protože k požáru dojde až později.

FGM-148 Javelin – účinný bič proti Rusům

Ukrajinci obdrželi od USA tisíce systémů FGM-148 Javelin, i když většinou šlo o nejranější verze FGM-148A/B/C/D první série Block 0, ale od roku 2006 se vyráběly i verze FGM-148E série Block 1. V roce 2006 se na Ukrajině objevily i verze FGM-148A/B/C/D první série Block 1, které se vyráběly od roku 2006.

FGM-148 Javelin, vyráběný od roku 1996, je konstrukce vystřel a zapomeň. Umí „zaútočit“ na nejslabší horní pancíř tanku výkonnou tandemovou kumulativní hlavicí, která je podle amerických zdrojů schopna propálit až 760 mm pancéřové oceli. Z tohoto důvodu žádná forma ocelové klece montované na tankové věže neposkytuje stejnou ochranu jako masově používané kostky reaktivního pancíře Kontakt-1.

Naproti tomu navádění Javelinu zajišťuje hlavice založená na chlazeném a u starších verzí již nechlazeném IIR senzoru (který vidí tepelný obraz cíle), který se samostatně navádí na zamýšlený cíl a umožňuje střelci například skrýt se v zákopu. To je obrovská výhoda oproti starším systémům TOW-2, kde střelec musí navádět projektil až do zásahu.

Je však třeba poznamenat, že senzor Javelinu není neomylný a existují způsoby, jak jeho účinnost snížit. Patří mezi ně vícepásmové maskovací sítě, ale Rusové také přišli na způsob, jak útočit na obrněnou techniku pouze za svítání nebo za soumraku, kdy se teplota pancíře tanku nejméně liší od okolní teploty.

Dosah střel FGM-148 Javelin zase závisí na verzi, protože nejstarší verze umožňovaly boj s cíli na vzdálenost něco málo přes 2 km, zatímco nejnovější verze nabízejí dosah zvýšený na 4 750 m. Obrovskou výhodou tohoto systému je také takzvaný „měkký start“, kdy se první střela vytlačí z odpalovací trubice a hlavní motor se spustí asi 10 m od střelce, jak píše web Army Recognition.

Obětí se naopak stal tank z rodiny T-80 pocházející s největší pravděpodobností ze SSSR, varianta BV. Tyto tanky byly na konci SSSR posledním hrotem sovětských obrněných sil, ale o čtyři desetiletí později jsou tyto stroje postrádající moderní systém řízení palby s termovizí už jen ocelovou rakví proti protivníkovi s moderními protitankovými zbraněmi.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com