Vesmírná sonda pořídila první fotografie planety Merkur

Nejtěžší mise v historii Evropské kosmické agentury je splněna. A přinesla také první snímky planety Merkur, napsal server HNA.

Nejmenší, nejrychlejší a první ve sluneční soustavě. Planeta Merkur. Mise Evropské kosmické agentury ESA je již tři roky na cestě k planetě, která nejblíže Slunci. Sonda nyní odvysílala své první snímky. Sonda s názvem BepiColombo je teprve třetí sondou, která se kdy přiblížila k Merkuru. Předchozí dvě sony vypustila americká vesmírná agentura NASA.

Pro vědce z ESA je tato mise považována za jednu z nejsložitějších. Vysoká gravitační přitažlivost Slunce ztěžuje podmínky pro let na oběžnou dráhu planety Merkur. BepiColombo musí brzy zpomalit, aby mohla vstoupit na oběžnou dráhu Merkuru.

První snímky se podařily navzdory obtížným podmínkám

Po průletu kolem Venuše 10. srpna 2021 prolétla sonda 1. října 2021 kolem 23:44 hodin ve výšce 199 metrů kolem Merkuru. BepiColombo pořídila černobílé snímky severní polokoule Merkuru. Kamera sondy s vysokým rozlišením však byla během průletu zakryta, takže snímky byly pořízeny dvěma sledovacími kamerami. Vzhledem k tomu, že první průlet se uskutečnil v noci, byly podmínky pro pořízení snímků obtížnější.

Cíl vesmírné mise? Prozkoumat historii planety a sluneční soustavy.

Povrch Merkuru se velmi podobá povrchu Měsíce. Vědci chtějí prostřednictvím výzkumu zjistit více o vzniku a vývoji této planety. Merkur je starý přibližně 4,6 miliardy let. Jedním z cílů je zmapování povrchu planety. Kosmická sonda BepiColombo vypustí na oběžnou dráhu Merkuru dva satelity.

To se však stane až v roce 2025. Družice budou zkoumat magnetické, plazmové a částicové prostředí planety. Projekt v celkové hodnotě dvou miliard eur by měl také pomoci pochopit vznik naší sluneční soustavy. Misi provádí Evropská kosmická agentura ve spolupráci s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru. Studie tohoto nebeského tělesa mají začít v prosinci 2025.

Zdroj: hna.de