V Japonsku chtějí zavést létající taxi. Má dopravovat pasažéry z letišť do centra měst

Největší japonská letecká společnost Joby Aviation, která se zabývá létajícími taxíky, oznámily plány na zavedení sdílení jízd ze vzduchu ve třetím největším městě v zemi, Ósace, informuje web Euronews.

Letecká společnost ANA a kalifornský startup v pondělním prohlášení uvedly, že cestování vzduchem zkrátí dobu jízdy z centra Ósaky na městské letiště Kansai na pouhých 15 minut oproti hodině jízdy autem. „Japonsko nám k tomu nabízí velkolepou příležitost, protože 92 % obyvatel žije ve městech a Tokio patří mezi 20 nejpřetíženějších měst na světě,“ řekl zakladatel a generální ředitel společnosti Joby JoeBen Bevirt.

Na letiště, které se nachází na umělém ostrově 38 km západně od Ósaky, se v současnosti dostanete elektrickým vlakem za 34-65 minut. Do partnerství se zapojí také japonská automobilka Toyota, která do Joby investovala téměř 400 milionů dolarů, což je v přepočtu zhruba 8,5 miliard korun, uvedly společnosti.

Japonská vláda usiluje o rozvoj služeb sdílené letecké dopravy již řadu let. V roce 2018 zveřejnila dokument nazvaný „plán na cestě k revoluci v letecké mobilitě“, který jako datum zahájení komerčních služeb létajícího taxi stanovil rok 2023.

Společnosti ANA a Joby uvedly, že budou spolupracovat na vývoji základních potřeb pro provozování služby létajícího taxi, včetně infrastruktury, výcviku pilotů, letového provozu, řízení letového provozu, přijetí veřejností a regulačních požadavků na provoz. Toto létající auto by mohlo být budoucností cestování poté, co ho regulační orgány oficiálně povolily k letu.

Zdroj: euronews.com