Uživatelé YouTube, kteří používají blokovač reklam, již nemohou sledovat video kvůli nejnovějšímu kroku společnosti Google

Pokud klepnete na tlačítko a spustíte video na YouTube na svém telefonu nebo tabletu a první, co se vám zobrazí, je konec videa, nemusíte se lekat. Znamená to pouze, že máte v zařízení pravděpodobně spuštěný blokátor reklam. YouTube zesiluje svůj útok proti blokátorům reklam v naději, že si uživatelé objednají prémiovou verzi aplikace, která reklamy nezobrazuje.

Loni v říjnu YouTube upozornil, že používání blokátorů reklam nejen porušuje jeho podmínky služby, ale také brání tvůrcům v tom, aby dostali za svou tvrdou práci zaplaceno. V lednu společnost Google zvolila jiný takt a výrazně zpomalila dobu načítání videí na YouTube, pokud nebyl odstraněn blokátor reklam. Nyní se chystá přeskočení uživatelem vybraného videa až na samotný konec, pokud je detekován blokátor reklamy.

Ne všichni diváci YouTube, kteří mají spuštěný software určený k blokování reklamy, nejsou schopni video zobrazit. Někteří odběratelé služby Reddit zjišťují, že video, které chtějí zobrazit, se sice na YouTube přehraje, ale bez zvuku, dokud neodstraní blokátor reklam. Nastavením posuvníku hlasitosti se zvuk do videa na sekundu vrátí, než se klip opět ztlumí, uvádí Phonearena.

Google si na nic nehraje a vzhledem k tomu, že reklamy spuštěné na YouTube pomohly mateřské společnosti Google Alphabet během prvního čtvrtletí vydělat 8,09 miliardy dolarů (185 miliard korun), lze pochopit, proč společnost zaujímá tak tvrdý postoj. Příjmy z reklamy na YouTube od ledna do března letošního roku nejenže meziročně vzrostly o 21 %, ale v prvních třech měsících roku 2024 se na celkových příjmech společnosti Alphabet podílely zhruba 10 %.

zdroj: Phonearena