Pokud používáte na YouTube blokátor reklam, YouTube to pozná a zablokuje přehrávání videí

YouTube zahajuje aktivní boj proti lidem, kteří soustavně blokují reklamy. Pokud se uživatel rozhodne blokování reklam nevypnout nebo nepřejít na předplatné YouTube Premium, může být přehrávání nakonec zablokováno. Zatím se jedná pouze o test.

YouTube potvrdil, že testuje blokování přehrávání v případě zjištění aktivního blokování reklam u malé skupiny uživatelů. Pokud uživatel soustavně blokuje reklamy na YouTube, obdrží oznámení, že přehrávač povolí ještě tři videa, než bude zablokován. Současně se objeví nabídka, aby blokátor reklam deaktivoval nebo si zakoupil službu YouTube Premium, aby mohl pokračovat.

Server The Verge získal vyjádření společnosti Google, v němž mluvčí zdůvodňuje, že podmínění přístupu k obsahu služby v závislosti na aktivitě blokátoru reklam není na webu ničím novým. Jedná se o běžnou metodu, kterou používá mnoho vydavatelů. Nakonec se tomu nelze divit – YouTube vydělává peníze mimo jiné na zobrazování reklam. Podle společnosti Business of Apps dosáhne počet předplatitelů služby YouTube Premium v roce 2022 80 milionů.

YouTube uvádí, že v praxi má být přehrávač blokován pouze v případě, že uživatel „soustavně blokuje reklamy“, přičemž předtím se mají zobrazovat příslušná upozornění a varování. Ačkoli se v tuto chvíli hovoří pouze o testech takového řešení, v praxi lze předpokládat, že pokud Google uvidí účinnost takové kampaně, bude nový mechanismus blokování přehrávače YouTube do služby implementován ve velkém měřítku bez zbytečného odkladu.

Zdroj: redakce, theverge.com