Už nebudeme jediní. Humanoidní roboti dostanou živou kůži, aby byli skutečně k nerozeznání od lidí

Nikdy jsme nebyli tak blízko k vytvoření realistických robotů podobných lidem jako nyní. Vědci stále hledají nové způsoby, jak je přiblížit lidem. Výsledkem těchto snah je „živá“ kůže, jak napsal server BGR.

Kůže nejen vypadá jako lidská, ale je skutečně vyrobena z lidských kožních buněk. Dokáže tedy odpuzovat vodu a dokonce se sama hojit stejně jako naše kůže.

Vzhled „skutečného“ robota je jednou z hlavních priorit výzkumníků v oblasti humanoidních robotů. Protože jsou tito roboti určeni pro práci ve zdravotnictví a službách, musí vypadat jako lidé, aby lidi nevyděsili. Vyrobit živou kůži pro roboty však není snadné. Nejenže je třeba materiál vyrobit, ale je třeba ho také přizpůsobit dílům robota.

Je náročné přizpůsobit kůži dynamickému objektu, zejména takovému, který má nerovný povrch. Proto na to tým šel trochu jinak. Shoji Takeuchi, profesor na Tokijské univerzitě v Japonsku, říká, že výzkumníci použili metodu tvarování tkáně namísto řezání kůže, aby se přizpůsobila prstu.

Pak už jen stačilo ponořit prst do válce naplněného směsí kolagenu a lidských kožních fibroblastů. Jedná se o dvě základní složky pojivové tkáně kůže. Tím se podařilo vytvořit živou kůži pro roboty díky její přirozené tendenci ke smršťování. Když směs uschla, smrštila se a těsně se přizpůsobila robotovu prstu.

Díky tomu pleť vypadá realisticky. Takeuchi věří, že živá kůže je „konečným řešením“, díky kterému budou roboti vypadat jako živí tvorové. A zdá se, že výzkumníci se již blíží k výrobě této živé kůže pro roboty.

Zdroj: bgr.com