USA postupně vyřazují letouny F-22. Jsou staré a údržba je drahá

Letoun F-22 Raptor je jedním ze symbolů modernosti amerického letectva. Přestože je tento stroj stále považován za bezkonkurenční, jeho stáří a především náklady na údržbu znamenají, že americké letectvo plánuje vyřazení letounů Raptor ze služby. Prvních 32 strojů má být vyřazena již v roce 2024, jak uvádí server The Drive.

Americké letectvo přichází o letadla. Rozpočet na rok 2024 předpokládá, že ze služby bude vyřazeno až 310 bojových letounů. Zároveň letectvo získá pouze 95 nových letounů různých typů.

K vyřazování letadel ze služby dochází z různých důvodů. Některé stroje, jako například A-10 Thunderbolt II, jsou prostě staré. V důsledku toho se bez ohledu na jejich skutečnou klesající užitečnost na bojišti v průběhu času stává jejich provoz každým rokem dražší a dražší kvůli nutnosti oprav a servisu.

Na seznamu letounů určených k vyřazení jsou také stroje, které jsou jedním ze symbolů technologické převahy, kterou má americké letectvo nad zbytkem světa. Jedná se o letouny F-22 Raptor.

Letoun F-22 Raptor je starý více než 30 let

Obecně se má za to, že jde o nejmodernější stroje, a je třeba připomenout, že byly navrženy ještě v době studené války. Byly navrženy v 80. letech a první z nich se vznesl do vzduchu v roce 1990. Přestože výroba Raptorů trvala až do roku 2011, jedná se o konstrukci starou více než 30 let, jak píše server Airforce Technology.

Vzhledem k tomu, že bylo postaveno pouze 187 (195 včetně prototypů) exemplářů tohoto letounu (z plánovaných 648), ukázalo se, že jednotková cena je velmi vysoká a dosahuje zhruba 350 milionů dolarů na jeden exemplář, v přepočtu cca 7,7 miliard Kč. Vysoké jsou také náklady na údržbu flotily 183 Raptorů, které jsou v současnosti ve službě a z nichž některé nejsou určeny pro bojové úkoly.

Právě 32 exemplářů těchto Raptorů bude vyřazeno ze služby, čímž se flotila F-22 sníží na 151 strojů. Stojí za zmínku, že požadavek na zahájení vyřazování Raptorů přišel již v roce 2022.

S touto myšlenkou tehdy přišel náčelník generálního štábu amerického letectva generál Charles Q. Brown, zahrnující snížení počtu typů letounů používaných americkým letectvem ze sedmi na čtyři. Tyto plány však nebyly schváleny Kongresem.

2024 – rok redukce amerického letectva

Záměr redukovat se vrátil s příštím rokem a za oběť mu padnou – kromě Raptorů a Thunderboltů – starší stíhačky F-15 nebo část flotily letounů včasné výstrahy E-3 Sentry. Letouny E-3 již mají své vybrané nástupce – jsou jimi letouny E-7 Wedgetail.

Výměnou za vyřazené letouny F-15 vstoupí do služby jejich nejnovější verze F-15EX. Nástupce dostanou i letouny F-22 Raptor, které si však na svůj nástupce budou muset ještě počkat – půjde o inovované stroje 6. generace vyvinuté v rámci programu NGAD.

Zdroj: redakce, thedrive.com, airforce-technology.com