USA posílají na Ukrajinu špičkové bezpilotní kamikadze drony. Vysvětlujeme, co Switchblade umí

Americká administrativa schválila novou vojenskou pomoc pro ukrajinskou armádu. Nový balík výzbroje, který brzy poputuje na Ukrajinu, bude mimo jiné obsahovat moderní bezpilotní kamikadze drony, které mají pomáhat ukrajinským vojákům v boji proti ruským tankům, informuje Independent. Podívejme se na tuto vojenskou technologii blíže.

Ruská agrese proti Ukrajině a akce ukrajinské armády, která se snažila invazi Vladimira Putina odrazit, ukazují, jak nebezpečnou zbraní se v posledních letech staly bojové drony. Koneckonců ukrajinská armáda je používá velmi efektivně a chystá se získat další vybavení tohoto typu. Přesněji řečeno se jedná o drony Switchblade, které lze nejjednodušeji popsat jako „chytré“ bomby, které mohou zůstat ve vzduchu po určitou dobu, než zasáhnou vybraný cíl.

Pokud víme, na Ukrajinu budou určitě vyslány drony Switchblade 300, zdroje v americké administrativě uvádí, že budou vyslány i ještě nebezpečnější drony Switchblade 600. Drony tohoto typu mohou účinně bojovat proti obrněné technice včetně tanků, ale jsou ideální i pro boj s pěchotou. Pojďme se s nimi lépe seznámit.

Switchblade 300

Switchblade je kamikadze dron určený především k přesným útokům na vojenský personál. Má dolet 10 km, ve vzduchu vydrží až 15 minut, váží pouhých 2,5 kg a při běžném letu zrychluje na 115 km za hodinu a při střemhlavém letu, kdy je cílem dronu již zasáhnout konkrétní cíl, na 185 km za hodinu. Dron může být vypuštěn jak ze země, tak ze vzduchu nebo z moře, přičemž vyšle signál operátorovi, který pro něj následně vybere cíl. Dron lze také naprogramovat k automatickému útoku. Výhodou této výzbroje jsou také nízké náklady. Cena jednoho dronu Switchblade 300 se odhaduje na přibližně 6 000 dolarů, tedy asi 134 500 korun – To je méně než cena jedné rakety Hellfire, kterou mimo jiné vypouštějí americké bezpilotní letouny typu Reaper.

Větší verzí této zbraně je Switchblade 600, určený k útokům na obrněná vozidla. Dron může být připraven k akci za pouhých 10 minut a vydrží ve vzduchu až 40 minut, kdy čeká na vhodný okamžik k útoku. Operátor dronu může útok kdykoli zrušit, například pokud se těsně před dopadem objeví vedle cíle civilní vozidlo – dron pak automaticky odletí do bezpečné vzdálenosti a po chvíli může na stejný cíl zaútočit znovu.

Switchblade 600 zrychluje na rychlost kolem 130 km za hodinu při běžném letu a přes 200 km za hodinu při střemhlavém letu, takže snadno dožene prakticky jakékoli obrněné vozidlo. Dron má také dolet přes 90 km.

Zdroj: independent.co.uk, Wikipedia