Umělá inteligence prolomí 81 % hesel za méně než měsíc

Méně než 60 vteřin. To je vše, co je potřeba k prolomení 81 % oblíbených hesel. Společnost Home Security Heroes zabývající se kybernetickou bezpečností otestovala, jak rychle si umělá inteligence poradí s více či méně složitými hesly, píše server Tom’s Hardware. Ke studii byla použita technologie PassGAN. Až 81 % hesel lze prolomit za méně než měsíc.

Ve studii bylo použito 15,6 milionu hesel z platformy RockYou, u které v roce 2009 došlo k úniku 32 milionů přihlašovacích údajů. Společnost je vložila do generátoru hesel PassGAN AI, který je založen na generativní síti GAN (Generative Adversarial Network). Model vytváří hesla na základě těch, která uživatelé denně používají k přihlašování.

Nástroj používaný společností Home Security Heroes je založen na dvou neuronových sítích. První vytváří hesla (generátor), zatímco druhá je skenuje a předává zpět generátoru. Neustálý tok dat umožňuje výsledky neustále zlepšovat.

Pro vývoj výsledků testu byla vyloučena hesla s méně než čtyřmi znaky a více než 18 znaky. Na základě toho výzkumníci dospěli k závěru, že 51 % populárních a běžně používaných hesel lze umělou inteligencí prolomit za méně než minutu.

K vypořádání se s poněkud obtížnějšími hesly potřebuje umělá inteligence méně než hodinu (65 procent prolomených hesel), k rozpoznání 71 procent hesel je zapotřebí méně než jeden den a 81 procent hesel bylo prolomeno za méně než měsíc.

Jak dlouho trvá umělé inteligenci prolomení hesla?

Počet znakůVelká písmena, malá písmena, čísliceVelká písmena, malá písmena, číslice, symboly
4okamžitěokamžitě
5okamžitěokamžitě
6okamžitě4 vteřiny
742 vteřin6 minut
848 minut7 hodin
92 dny2 týdny
106 měsíce5 let
1138 let356 let
122 tys. lat30 tys. lat

Zdroj: redakce, tomshardware.com, homesecurityheroes.com