Umělá inteligence pro tvorbu obrazu Midjourney začíná s cenzurou. Už žádné karikatury Si Ťin-pchinga

Tvůrci portálu Midjourney zavedli omezení pro tvorbu materiálů, ve kterých by byla vidět podoba čínského vůdce Si Ťin-pchinga. Blok přidaný do nástroje pro generování obrázků pomocí umělé inteligence vyvolal rozruch mezi uživateli, z nichž někteří takové jednání jednoznačně označují za cenzuru, informuje portál Decrypt.

Midjourney je jedním z nejoblíbenějších nástrojů pro generování obrázků pomocí umělé inteligence. Řešení je přívětivé a snadno použitelné, ale jak se ukázalo, má poměrně specifické omezení. Ukázalo se, že tvůrci technologie zablokovali možnost vytvářet obsah, který by používal podobiznu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Je to o to zajímavější, že tento typ omezení se nevztahuje na jiné světové vůdce, takže budeme moci snadno vytvářet falešnou grafiku například s prezidentem Spojených států Joem Bidenem.

Generální ředitel společnosti Midjourney David Holz se rozhodl vysvětlit důvod zablokování možnosti vytvářet falešnou grafiku s čínským prezidentem. Vysvětluje to poměrně zajímavým způsobem:

„Politická satira je v Číně poněkud mimo mísu a v určitém okamžiku mohlo hrozit, že čínské obyvatelstvo nebude moci službu používat. Snažíme se být citliví k různým společnostem a kulturám. Politická satira je v Číně tabuizované téma a masa lidí, kteří trollí v Číně a používají náš systém, nikomu nepomáhá.“

Není však žádným tajemstvím, že Si Ťin-pching i samotní Číňané jsou na politickou satiru přecitlivělí. Už jen z tohoto důvodu se stal populárním nahrávat grafiky čínského prezidenta a Medvídka Pú, s nímž je srovnáván. Takový odkaz se dokonce dostal do jedné z her, což samozřejmě skončilo útokem čínských uživatelů na její tvůrce.

Zdroj: Decrypt