Ukrajinští piloti v akci. Takto se vyhýbají ruským radarům

Na internetu se objevilo video, které ukazuje neobvyklý let ukrajinského vojenského vrtulníku, pravděpodobně Mi-8. Stroj letí velmi nízko nad zemí, prakticky se jí dotýká. Takové manévry vyžadují značné zkušenosti a pozornost pilotů, kteří se tak vyhýbají radarům Rusů. Vysvětlíme vám, co je to za stroj a jaké jsou jeho možnosti.

Ukrajinští piloti opakovaně prokázali své schopnosti a odvahu v boji proti Putinově armádě. To potvrzuje i další video, které se dostalo na Facebook.

Ukrajinské vrtulníky Mi-8 se téměř dotýkají země

Záběry neukazují mnoho podrobností o samotném vrtulníku. Podle našeho názoru se jedná o jednu z verzí Mi-8 (v kódu NATO Hip). Tyto stroje patří k nejoblíbenějším vrtulníkům na světě a Ukrajinci dosud zveřejnili alespoň několik nahrávek, které ukazují jejich použití při různých typech misí. Například uvedli, že stroje tohoto typu byly použity k zásobování Ruskem okupovaného Mariupolu, včetně Azovstalu. Vrtulníky dopravovaly zdravotnický materiál, léky a vyzvedávaly zraněné vojáky. V té době také létaly v extrémně malých výškách.

Vrtulník Mi-8 byl vyvinut v konstrukční kanceláři Michaila Mila a od 60. let se vyráběl v Moskevském vrtulníkovém závodě, Kazaňském vrtulníkovém závodě a leteckém závodě v Ulan-Ude. Jak jsme již informovali, primárním úkolem víceúčelového vrtulníku Mi-8 je přeprava vojáků a civilistů. Stroj může přepravovat přibližně 30 vojáků, 12 nosítek, 4 000 kg nákladu uvnitř nebo 5 000 kg nákladu zavěšeného zvenčí.

Je však třeba poznamenat, že byly vyvinuty i verze, které nemají s armádou nic společného. Po celém světě lze najít vrtulníky Mi-8 používané pro přepravu VIP osob, pacientů, verze pro přepravu paliva, zemědělské verze, verze pro kladení a ničení minových polí nebo bojové verze, vybavené širokou škálou výzbroje.

Vrtulník Mi-8 má poloskořepinovou konstrukci, je postaven v tzv. sikorském uspořádání (které mimo jiné zajišťuje dobrou manévrovatelnost a jednoduchý systém řízení) a je poháněn dvěma turbohřídelovými motory Klimov TV2-117, každý o výkonu 1105 kW. Je více než 25 m dlouhý, 5,56 m vysoký a průměr jeho rotoru je 21,91 m. Vrtulník může letět maximální rychlostí 250 km/h a jeho maximální výška je 4 500 m. Jeho dolet se odhaduje na 450 km. Standardní verze Mi-8TV má čtyři odpalovací zařízení UB-16-57UD.

Zdroj: Facebook, Wikipedia, redakce