Utajovaný tank pro papaláše s toaletou a televizí uvnitř. Tank Ladoga byl určen pro VIP osoby v případě jaderné války

V současné době, kdy technologický pokrok neustále mění obraz moderního bojiště, nás občas překvapí připomenutí éry studené války a unikátních technických řešení z této doby. Jedním takovým pozoruhodným příkladem je objevení ruského obrněného vozidla Ladoga na Ukrajině, které bylo určené pro přepravu VIP osob, včetně stranických funkcionářů, v případě jaderné války.

Toto vozidlo, jehož existence byla dlouho opředena tajemstvím, představuje fascinující kapitolu v historii vojenské techniky. Tank Ladoga, pojmenovaný po slavném jezeře na severozápadě Ruska, byl navržen a postaven v 70. a 80. letech 20. století jako součást širšího úsilí Sovětského svazu o přípravu na potenciální jaderný konflikt, píše portál TechWP.

Zajímavostí je, že vozidlo bylo postaveno na podvozku tanku T-80B, což mu zajišťovalo vynikající pohyblivost i v náročném terénu. Speciální pancéřování a antineutronový štít na bázi izotopu bóru B-10 mu pak poskytovaly ochranu před jaderným zářením, čímž byla zaručena bezpečnost cestujících.

Luxusní vybavení interiéru, včetně pohodlných sedadel, televize a dokonce toalety, naznačuje, že i v nejextrémnějších podmínkách měli být straničtí činitelé a vysoce postavení vojenští důstojníci schopni pokračovat v práci s minimálním narušením komfortu.

Příběh vozidla Ladoga je o to zajímavější, že jedno z těchto vozidel bylo nasazeno v bezprostřední reakci na černobylskou katastrofu v roce 1986, což svědčí o jeho schopnosti operovat v extrémních podmínkách.

Zdroj: TechWP