Ukrajinští mechanici vytvořili jeden tank ze tří ruských tanků

Ukrajinští mechanici donuceni situací jsou dokonce schopni sestavit jeden funkční tank z několika nefunkčních ruských tanků. Co vytvořili v tomto případě?

Ukrajinci převzali od Rusů přes 500 tanků různých typů, z nichž některé byly v dobrém stavu a po zaškolení posádek byly odeslány mimo jiné do Bachmutu. Většina naopak byla již poškozena v různém stavu a vyskytly se například případy, kdy byla funkční pouze věž nebo korba. V důsledku toho se z tanků T-72B3, T-72B1 a dokonce i T-62 začaly vytvářet prototypy.

Ve výše uvedeném případě máme věž z varianty tanku T-72B1, trup z novějšího tanku T-72B3 a první a poslední nosné kolo je z tanků T-62.

Korba z tanku T-72B3 zde nepřináší oproti starému tanku T-72B velké zlepšení, protože se jí kromě standardizace typu reaktivního pancíře (Kontakt-5), lepšího ovládání a zeslabení boků pro umístění nového muničního karuselu umožňujícího použití delších nábojů nedotkly žádné větší změny.

K největším změnám u této varianty patřila věž s moderním systémem řízení palby, která zde chybí. Na její místo byla vložena starší věž z modelu T-72B1, což byla zjednodušená verze tanku T-72B, na rozdíl od níž tank T-72B1 nemohl používat hlavňové protitankové řízené střely 9K119 Reflex.

Tank byl navíc, tradičně pro východní módu, opláštěn kostkami reaktivního pancíře Kontakt-1, které poskytovaly ochranu proti starším protitankovým zbraním s kumulativní hlavicí postrádající předchůdce – běžných granátometů RPG-7 s granáty PG-7VL.

Zdroj: redakce, Twitter