Ukrajinský odstřelovač za půl minuty zlikvidoval celý oddíl Rusů. Pomohla mu k tomu zajímavá technologie

Technologie poskytuje ve válce obrovskou výhodu. Ještě před několika desetiletími bylo revolucí noční vidění, v posledních několika letech, je to termální zobrazování. Ukážeme vám, co dokáže jediný střelec vybavený touto zbraní.

Není to poprvé, co ukrajinští odstřelovači použili termovizní zaměřovače, ale vzhledem k ceně se nejedná o běžné vybavení. Dobré termovizní puškohledy vybavené senzory s odpovídajícím rozlišením (640×480 pixelů) a dobrou citlivostí stojí kolem 100 tisíc korun.

Ty umožňují detekci člověka na vzdálenost větší než 1 kilometr a poměrně často mají funkci záznamu střelby, která se v případě ukrajinské války používá pro marketingové nebo výcvikové účely. Lepší modely jsou navíc vybaveny balistickým počítačem, který umožňuje provést korekce na vítr nebo Coriolisovu sílu.

Níže je jeden takový záznam, na kterém ukrajinský odstřelovač zlikvidoval celý oddíl Rusů u Bachmutu za méně než 19 sekund. Je také vidět, že střelec v průběhu záznamu vypálil devět ran, takže používal poloautomatickou zbraň, jako je puška Zbrojar UR-10, která umožňuje ostřelovat cíle na vzdálenost 1 km a kterou používal mimo jiné slavný ukrajinský odstřelovač „Ugoliok“.

Termovizní zobrazování jako klíčová technologie v této válce

Fungování termokamery je založeno na vyzařování tepla v okolí, a čím větší je teplotní rozdíl mezi zdrojem tepla a okolím, tím lépe. Je třeba také poznamenat, že na rozdíl od nočního vidění zde nelze ochranu zajistit použitím maskovacích vzorů a speciálních nátěrů na materiálu uniforem.

Zdroj: Daily Mail