Ukrajinský odstřelovač spatřen ve vybavení za více než milion korun. Nejdražší jsou brýle a puška

V posledních týdnech se internetem šíří fotografie ukrajinského odstřelovače speciálních jednotek, který je vybaven špičkovým vybavením v hodnotě přes milion korun. Tento obrázek přitahuje pozornost nejen kvůli vysoké ceně vybavení, ale také kvůli jeho pokročilým technologickým vlastnostem, které zvyšují efektivitu a přežití vojáků v boji.

Panoramatické brýle pro noční vidění GPNVG

Jedním z nejvýznamnějších prvků vybavení je panoramatické brýle pro noční vidění GPNVG. Tyto brýle byly poprvé spatřeny během operace Neptune Spear v roce 2011, kdy byl zlikvidován Usáma bin Ládin. GPNVG disponují čtyřmi čočkami, které poskytují zorné pole až 97 stupňů – mnohem více než běžná řešení. Tato technologie umožňuje efektivnější sledování a identifikaci cílů i v noci. Brýle váží 760 g a jsou napájeny čtyřmi bateriemi CR123A umístěnými v zásobníku, který zároveň slouží jako protizávaží, což vystačí přibližně na 30 hodin provozu. Cena jedněch brýlí v amerických obchodech je přibližně 40 000 USD, což je zhruba 889 tisíc korun.

Puška M110 SASS

Dalším klíčovým prvkem je puška M110 SASS, darovaná Ukrajině ze strany Spojených států. Tato puška, vyvinutá na základě zkušeností s puškou SR-25, představuje obrovský pokrok v odstřelovačské technice. M110 SASS používá munici 7,62×51 mm NATO s přesností cca 1 MOA, což znamená schopnost konzistentně zasáhnout cíl o průměru 9 cm na vzdálenost 300 metrů, píše portál DVIDS.

Pro zajímavost, civilní varianty M10 SASS v USA stojí kolem 30 000 dolarů, což je přes 660 tisíc korun.

Vybavení jako GPNVG brýle a M110 SASS puška výrazně zvyšuje schopnost ukrajinských speciálních jednotek účinně a tichým způsobem bojovat proti nepřátelským cílům. Tato technologie umožňuje vojákům lépe se přizpůsobit různým bojovým podmínkám a zvyšuje jejich šance na úspěch a přežití.

Zdroj: X; DVIDS