Ukrajinské smrtící drony jsou jako stalkeři. Takto je Ukrajinci používají

Ukrajinci využívají drony k řadě úkolů a v poslední době se s nimi poměrně často setkáváme v roli improvizované cirkulující munice, často také nazývané kamikaze. Dron je schopen zlikvidovat i tanky nebo bojová vozidla pěchoty včetně nejnovějšího BMP-3.

Ukrajinci masově používají komerční drony k bezpečnému ničení ruské vojenské techniky. Nejčastěji se setkáváme s variantou PG-7VL z protitankového granátometu RPG-7, která je schopna propálit 500mm pancéřové oceli a účinně ničit bojová vozidla pěchoty BMP včetně nejnovějšího BMP-3 a za příznivých podmínek i tanky.

BMP-3 je nejnovějším členem rodiny vozidel BMP, jejichž sériová výroba byla zahájena koncem 80. let. Jedná se o velmi silně vyzbrojené vozidlo, neboť zde máme k dispozici 100mm kanón 2A70 schopný odpalovat laserem naváděné protitankové řízené střely 9M117 s dostřelem 4 km, spojený s 30mm automatickým kanónem 2A72. Ten vznikl vývojem známého tanku 2A42, jak uvádí server Army Recognition.

Je to nejlépe vyzbrojené bojové vozidlo pěchoty na světě, ale zároveň jedno z nejhůře pancéřovaných. Pancíř byl vyroben z hliníkových slitin, které poskytují pouze základní ochranu proti ručním zbraním (puška PK/PKM s protitankovou municí z něj již udělá síto). Podle Rusů byla pouze jeho čelní část navržena tak, aby odolala palbě z kanónů ráže 30 mm.

Komerční drony jsou pro Rusy jako stalkeři

Ukrajinci zatím používají nejlevnější drony za pouhých 300 dolarů, v přepočtu za cca 6 500 Kč, jejichž jedinými podstatnými součástmi jsou rám a elektromotory spolu s rotory, které jim umožňují zvedat zmenšené granáty PG-7VL.

Ty mají schopnost útočit na vzdálenost několika set metrů nebo několika kilometrů v závislosti na konfiguraci, což umožňuje přesnou likvidaci obrněných nebo pancéřovaných cílů a dokonce i jednotlivých ruských vojáků v zákopech, jak píše server Technology Review.

Na výše uvedených záběrech naopak vidíme výrobní proces bezpilotních letounů nesoucích kazetovou munici. Je vidět, že konstruktéři mají v lednici velké zásoby bomb. Ty mohou být ruského původu, protože Ukrajina svého času převzala poměrně dost ruských skladů zbraní.

Například nová ruská munice mohla být nekompatibilní s ukrajinskou výzbrojí, a proto se na malých bezpilotních letounech kamikaze používají pumy v protipěchotní nebo protitankové verzi. Ty bezproblémově postačují proti všem obrněným vozidlům s výjimkou tanků.

Zdroj: redakce, technologyreview.com, armyrecognition.com