Ukrajinské ministerstvo obrany zasáhla vlna kybernetických útoků. Cílem útočníků byly také banky

Ukrajinské úřady vyšetřují sérii útoků typu DDoS, které v úterý 15. února odpoledne zasáhly ministerstvo obrany a řadu finančních institucí, napsali na webu The Verge.

Útoky na určitou dobu vyřadily z provozu internetové stránky ministerstva obrany, které se muselo uchýlit ke komunikaci prostřednictvím sociálních médií. Útoky dále ohrozily přístup k internetovým bankovním službám PrivatBank a OschadBank. Terčem útoků se zřejmě stal také poskytovatel hostingových služeb Mirohost.

„Útočníci provedli silné DDoS útoky na řadu informačních zdrojů Ukrajiny. Na žádost jedné ze státních bank zahájila kybernetická policie vyšetřování,“ uvedla kybernetická jednotka ukrajinské národní policie.

Útoky DDoS se provádějí zahlcením cílových systémů příchozími požadavky na připojení nebo chybně formulovanými pakety do té míry, že jsou nuceny zpomalit nebo vypnout. Jsou snadno proveditelnou formou kybernetického útoku.

Přestože však útoky přicházejí v době zvýšeného napětí mezi Ruskem a Ukrajinou a jen několik dní poté, co Evropská centrální banka a další regulační orgány vydaly pokyn finančním institucím, aby posílily svou kybernetickou bezpečnostní ochranu, ukrajinští představitelé jim žádnou vinu za útoky nepřipsali.

Zdroj: theverge.com