Ukrajinská Houfnice 2S22 Bohdana se dočkala vylepšení v podobě automatizace

Ukrajina pokračuje ve vylepšování své dělostřelecké výzbroje, což dokazuje nedávné upgrady samohybného dělostřeleckého systému 2S22 Bohdana. Tento vývoj může představovat zásadní posun k efektivnějšímu a rychlejšímu bojovému využití v kontextu probíhajících konfliktů. Významným krokem vpřed je zavedení automatického nabíjecího systému, který byl původně plánován, ale dosud nebyl u prototypů realizován.

Při nedávné demonstraci na Den dělostřeleckých sil na Ukrajině byl odhalen neznámý mechanismus na zadní části houfnice Bohdana. Experti naznačují, že by se mohlo jednat o automatický nabíjecí systém, podobný tomu, který je používán u francouzské houfnice CAESAR. Tento systém by nejen urychlil proces nabíjení, ale také zvýšil celkovou rychlost píše portál Defence Express.

Srovnání s CAESAR

CAESAR je známý svým plně automatickým nakladačem, který zajišťuje rychlou přepravu munice ze zásobníku do hlavně. Stejně tak účinný je i manipulátor munice, který výrazně zvyšuje tempo střelby. Oba tyto prvky by, pokud by byly implementovány, posunuly ukrajinský systém 2S22 Bohdana blíže k standardům jejich francouzských protějšků.

Výhody automatizace pro 2S22 Bohdana

Automatizace nabíjení by pro 2S22 Bohdana představovala významný taktický přínos. Čas potřebný k dokončení bojové mise by se i při současném ručním nabíjení pohyboval kolem 7-8 minut. Avšak s automatickým systémem by tento čas mohl být redukován, čímž by se zvýšila schopnost rychle měnit pozice a vyhýbat se protiútokům nepřítele.

Dosavadní a budoucí vývoj

Zatímco některé verze Bohdana nebyly s automatickým nabíječem vybaveny, nové informace ukazují na možnost, že tento klíčový prvek byl nyní úspěšně integrován. S tímto upgradem by se ukrajinský dělostřelecký systém mohl přiblížit ke svému plnému bojovému potenciálu.

Zdroj: Defence Express