Ukrajinská protivzdušná obrana. Štít, který zachránil Kyjev před kolapsem

Bez účinné protiletecké obrany by obrana Ukrajiny a účinná protiofenzíva v pozdějších měsících nebyly možné. Rusům se nepodařilo zcela ovládnout ukrajinský vzdušný prostor. V důsledku toho ruské letectvo, navzdory své převaze, nemá na ukrajinském nebi volnost pohybu. Účinnost ruských raketových útoků je rovněž omezená. Jak Ukrajinci organizují svůj systém protivzdušné obrany?

Ukrajinský systém protivzdušné obrany byl částečně neutralizován dlouho předtím, než Rusko zahájilo nepřátelské akce. Již v roce 2013 Ukrajina z rozhodnutí administrativy prezidenta Viktora Janukovyče zrušila část svých protiletadlových sil a vyřadila ze služby mimo jiné staré systémy S-200 Vega a část systémů S-300.

V důsledku těchto akcí se v předvečer ruské agrese v únoru 2022 ukrajinské protiletadlové síly opíraly o dva pilíře.

Jednalo se o systémy S-300, představované modernizovanou variantou S-300PS s dosahem kolem 70 km, a systémy 9K37 Buk (Buk-M1) umístěné na pásových podvozcích, které umožňovaly ničení cílů vzdálených asi 30 km. Významné je, že tyto zbraně mohou bojovat také proti řízeným střelám a na mnohem kratší vzdálenosti proti balistickým střelám.

Neméně důležitou součástí obranného systému byla a zůstávají automatická velitelská centra, jako je Seneg-M nebo Polyana-D4.

Díky tomuto řešení tvořila ukrajinská protivzdušná obrana, která je odborníky považována za jednu z nejsilnějších v Evropě, v době ruského útoku jednotný celek, který působil jako celostátní systém, nikoli jako izolované lokální body odporu.

Ukrajinský systém protivzdušné obrany

V důsledku toho mělo ruské letectvo, které mělo kvantitativní, ale i kvalitativní převahu nad ukrajinským letectvem, velmi omezené možnosti akce. Ačkoli se jí podařilo získat lokální převahu, zejména v počátečních fázích války, o nadvládě nad ukrajinským nebem nemohla být a není řeč.

Přestože ukrajinské letectvo pravděpodobně utrpělo velmi těžké ztráty, Rusové nejsou schopni tohoto úspěchu využít právě kvůli účinnosti ukrajinského systému protivzdušné obrany.

Zdroj: NY Times