Ukrajinci začali vyrábět kopie íránských dronů Shahed-136. Mají dolet až 1000 km a unesou 75 kg výbušnin

Ukrajinský Státní koncern Ukroboronprom, který se zabývá vývojem a výrobou zbraní, uvedl, že zahájil sériovou výrobu bezpilotních dronů, které jsou podobné íránským dronům Shahed-136 a jsou dokonce i lepší.

Ukrajina zahájila sériovou výrobu obdobu íránského bezpilotního sebevražedného dronu Shahed-136, který je schopen uletět až 1000 kilometrů a unese až 75 kg výbušnin. Od začátku války Ukrajina využívala primárně drony zahraniční výroby. Nyní však vypadá, že Ukrajina se stala soběstačnou a masově vyrábí podobné sebevražedné drony, které využívá i Rusko. V několika věcech jsou ukrajinské drony i lepší než ty íránské, hlavně v doletu.

„Máme obdobu íránského Shahed a existují i výkonnější modely, protože Shahed nedoletí tak daleko. Nyní se zaměřujeme na výrobu složitějších a dražších projektů s velkým doletem,“ zdůraznil mluvčí společnosti Ukroboronprom. Vývoj tohoto dronu začal už v roce 2022. Nyní je dron v závěrečné fázi testování a vstoupil do sériové výroby. Dá se očekávat, že během několika týdnů se tyto drony objeví na bojišti. Ukrajina také pracuje na velkém množství námořních dronů, které budou mít za úkol likvidovat větší bitevní lodě.

Zdroj: redakce, firenews