Ukrajinci vytasili polské Pioruny. Ruský bombardér neměl šanci, stačila jedna střela

Ukrajinští vojáci u Bachmutu sestřelili ruský frontový bombardér Su-24. Podle příslušníků brigády Spartan, která je součástí ukrajinské Národní gardy, byl stroj zničen jedinou střelou vypálenou z přenosného protiletadlového raketového kompletu Piorun, jak uvádí server Mil. Soupravy polské výroby jsou na Ukrajině poměrně oblíbené. Vysvětlíme vám, co je to za zbraně.

Su-24 (v kódu NATO „Fencer“) jsou stroje sovětské výroby, schopné operovat za všech povětrnostních podmínek. Tyto nadzvukové taktické bombardéry byly vyvinuty jako odpověď na americké letouny dlouhého doletu F-111, které USA používaly jako strategické bombardéry. Stroje jsou více než 22 m dlouhé, asi 6 m vysoké a mají rozpětí křídel více než 17 m.

Základní výzbroj letounu Su-24 tvoří kanon GSz-6-23 nebo kanon GSz-6N-30. Kromě toho mohou stroje nést až 7 000 kg výzbroje. Pomocí těchto letounů lze provádět jaderné i konvenční údery. Kreml je na Ukrajině používá od začátku invaze. Ztráta každého letounu Su-24 je proto pro ruské letectvo významnou ranou.

Jeden takový stroj sestřelen pomocí polského Piorunu. Není to poprvé, co se tak stalo, protože zařízení domácí konstrukce pomohlo zneškodnit mnoho vzdušných cílů. Navíc si ho Ukrajinci pochvalují, jak jsme nedávno psali. PPZR (přenosný protiletadlový raketový komplet) Piorun je zbraň vyráběná společností Mesko, která patří do polské zbrojní skupiny a sídlí ve Skarżysku-Kamienné. Jedná se o hlubokou modernizaci střel PPZR Grom z 90. let, proto se systémy vyskytují také pod označením GROM-M.

PPZR Piorun vstoupil do provozu v roce 2019. Tato lehká souprava s krátkým dosahem si rychle získala oblibu uživatelů. Snadno se používá (střílí se z ramene uživatele) a k jeho obsluze je zapotřebí pouze jedna osoba. Stavebnice váží 16,5 kg (10,5 kg je hmotnost střely a 1,8 kg hmotnost hlavice). Střela s tepelným zdrojem je dlouhá 1,6 m a má průměr 72 mm, jak píše server Army Recognition.

V oblasti Bachmutu Národní garda zničila nepřátelský letoun Su-24, který útočil na ukrajinské pozice a obydlené oblasti. V důsledku bojových operací byl nepřátelský letoun zneškodněn. Ukrajinci zasáhli cíl první ranou.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, armyrecognition.com