Ukrajina chválí polského Pioruna. Co všechno umí a proč je zbraň tak oblíbená?

Protiletadlové zbraně Piorun dodané Poláky jsou ukrajinskými odborníky vysoce ceněny. Schopnosti Pioruna jsou tak velké, že se o ně zajímají i Američané. Podívejme se na to, jaké má specifikace.

Server Defence24 zveřejnil podrobný přehled nejnovější zbraně dodané ukrajinským ozbrojeným silám. Polské protiletadlové raketomety Piorun (MANPADS) udělaly na odborníky dojem.

Systém Piorun se používá proti nízko letícím cílům, tedy letadlům (včetně Su-34 a Su-25), vrtulníkům a bezpilotním letounům. Recenzenti upozorňovali především na to, čím se polská odpalovací zařízení liší od jiných podobných systémů. Zejména byla zmíněna vysoká účinnost pasivní infračervené naváděcí hlavice (GOS).

Díky použití nových technologií střela detekuje cíle s nižší tepelnou stopou a z mnohem větší vzdálenosti než její předchůdce, což má za následek velmi vysokou účinnost při likvidaci bezpilotních letounů. Současně se zlepšila odolnost senzorů vůči falešným signálům, což se dále projevuje v účinnosti bojových hlavic.

Jednou z největších výhod, kterou se Piorun liší od ostatních řešení, je jeho schopnost zasáhnout cíle ve výšce pouhých 10 m nad zemí. Její zásahová zóna zase dosahuje až 4000 m v rozmezí 500-6500 m. Střela může útočit na cíle pohybující se rychlostí až 400 m/s a její vlastní rychlost dosahuje 600 m/s. Pro srovnání, odpalovací zařízení Grom mají zónu zásahu ve výškovém rozmezí 10-3500 m, na vzdálenost 500-5500 m.

Odpalovací zařízení Piorun jsou společným projektem Vojenské technické univerzity a společností CRW Telesystem-Mesko Sp. z o.o. a Mesko SA. Do provozu byly uvedeny v roce 2019 a světoví odborníci je hodnotí velmi kladně. O Piorun projevila zájem dokonce i americká armáda, která, jak známo, hledá pouze špičková řešení a jen zřídka sahá po vybavení nebo technologiích vyvinutých mimo USA.

Úspěch použití Piorunu na Ukrajině zvýšil zájem o odpalovací zařízení také v Polsku. Na rok 2022 bylo nasmlouváno dalších 600 odpalovacích mechanismů a 3 500 raket a roční dodávky byly zvýšeny. Do konce letošního roku by polské ozbrojené síly měly obdržet také 420 odpalovacích mechanismů a 1 300 raket objednaných v roce 2016.

Zdroj: defence24.com, Wikipedia