Ukrajinci ukořistili vzácný ruský dron Eleron T-16. To umožňuje prozkoumat řešení, které Rusové zvolili

Ukrajinským se podařilo ukořistit v Rusku vyrobený Eleron T-16. Jedná se o nejnovější dron, kterým byla vybavena Putinova armáda, a také o první případ, kdy se této jednotky zmocnili obránci, a to do té míry, že je ve stavu, který umožňuje blíže prozkoumat řešení, které ruští konstruktéři země zvolili.

Stejně jako mnoho dalších zbraní vyrobených v poslední době je i Eleron T-16 na Ukrajině poměrně vzácným hostem. Rusové zatím nedisponují mnoha exempláři. Ty v jejich výzbroji představují pro Ukrajince nejen hrozbu, ale i velkou záhadu. Nyní by se mnohé záhady dronu Eleron T-16 měly vyjasnit, protože po získání kompletní kopie bude následovat podrobná analýza celé konstrukce.

Jako důkaz úspěšné operace byla zveřejněna fotografie s ruským bezpilotním letounem a dokonce i krátké video. Ukrajinští představitelé uvádějí, že letoun Eleron T-16 byl sestřelen „pomocí konvenčního protiletadlového děla“. Přesnější informace nejsou uvedeny, uvádí Gagadget.

Ruský průzkumný a útočný dron

Z dosud zveřejněných informací ruské strany i z důvěryhodnějších názorů Ukrajinců vyplývá, že dron Eleron T-16 má vzletovou hmotnost asi 20 kg a je vyroben podle aerodynamického schématu kachny.

Eleron T-16 je bezpilotní letoun, který lze použít jak pro průzkum, tak pro transportní nebo útočnou roli. V druhém případě používá munici, která je namontována na pylonech pod křídlem. Zařízení je schopno nést maximální užitečné zatížení kolem 6 kg.

Na základě testů provedených v roce 2018 bylo oznámeno, že Eleron T-16 dokáže letět rychlostí až 65 km/h a operovat v maximální výšce 500 m. Dolet byl odhadován na přibližně 150 km. Přitom byl Eleron T-16 prezentován jako dron do každého počasí.

Eleron T-16 vyvinula kazaňská společnost Eniks, která již vyvinula řadu bezpilotních prostředků pro ruskou armádu. Po bližším prozkoumání ukrajinskými odborníky bude jasné, zda Rusové tuto konstrukci od testů vylepšili.

Zdroj: redakce, gagadget.com