Ukrajinci namontovali na staré sovětské BMP-1 dálkově ovládaný 30mm automatický kanón

Stará vozidla BMP-1 jsou v dnešní době poměrně nepoužitelná, a to hlavně kvůli slabé ochraně a ne moc efektivním zbraňovým systémům. Ukrajinci ale své BMP-1 vylepšili a přidali na ně moderní 30mm automatický kanón.

Ukrajinská vynalézavost nezná mezí, a tak se Ukrajinci rozhodli zmodernizovat svá stará vozidla BMP-1 o moderní 30mm automatický kanón, který lze ovládat na dálku. Díky tomu se z neefektivního vozidla bez zbraní stalo efektivní bojové vozidlo, které je dobré na likvidaci pěchoty a zastavení lehce obrněných cílů či na likvidaci opevnění.

BMP-1 se začalo využívat už v roce 1966 a mělo za úkol přepravovat pěchotu a v případě variant se zbraněmi bojovat s lehce obrněnými vozidly. Jenže zbraně už v té době byly poněkud nepřesné, a tak se vozidlo spíše osvědčilo jako transport, polní sanitka nebo jako velitelské vozidlo. Díky tomu, že vozidlo mělo slabý pancíř, nebylo dobré ho posílat samotné do bitvy. Vozidlo dokázalo efektivně vyřadit i starší RPG-7.

Vozidlo si ale získalo dobré jméno jako transport a dokáže přebrodit klidně i řeku. Má dojezd až 600 km a dokáže jet rychlostí až 65 km/h. Těchto vozidel po světě existuje stále mnoho, i v České republice jich pár najdeme. Slouží hlavně jako tréninková vozidla pro budoucí řidiče tanků.

Zdroj: redakce, armyrecognition