Ukrajinci kopírují Izrael. Tanky T-64 dostaly nové využití

Ukrajinci už několikrát ukázali svou kreativitu na frontové linii a nyní se objevily snímky korby tanku T-64 přestavěné na transportní využití, stejně jako v Izraeli. Vysvětlujeme důvody této úpravy její výhody.

Válka, která trvá již více než rok, znamená, že i technika, která nebyla zničena v boji, již nemusí být kvůli opotřebení použitelná. Situaci nezlepšuje ani to, že Rusové zničili závody vyrábějící těžkou techniku, jako jsou tanky.

Proto už nepřekvapí, že ukrajinští mechanici montují jeden tank ze tří nebo, jako na fotografii výše, upravují funkční podvozky pro nové úkoly. Koneckonců ve válce je každé vozidlo schopné poskytnout ochranu proti ručním zbraním v podobě kulometů, někdy i větší ráže, jako je DSzK, nebo dělostřeleckým šrapnelům lepší než nic.

Na internetu se objevily záběry, na nichž jsou tanky T-64 zbavené věží a používané jako těžké transportéry pěchoty nebo ženijní vozidla.

Ukrajinci dospěli k podobným závěrům jako Izrael, který se v osmdesátých letech rozhodl během Šestidenní války a Jomkippurské války upravit ukořistěné tanky T-54 a T-55 tak, aby mohly plnit funkci těžkých transportérů pěchoty. Tato vozidla, známá jako Achzarit, používaly Izraelské obranné síly (IDF) až do zavedení těžkého transportéru Namer do služby.

Tank T-64 jako těžký transportér pěchoty

Korba tanků T-64 je navíc poměrně hojně osazena kostkami reaktivního pancíře Kontakt-1, které poskytují ochranu i proti protitankovým řízeným střelám s jedinou kumulativní hlavicí typu granátů PG-7VL z granátometů RPG-7 nebo starším protitankovým řízeným střelám 9K113, jak uvádí web Military Today.

To je úroveň ochrany, která je daleko vyšší než například u kolových obrněných transportérů BTR-4 Bucephal. Bohužel není známo, jaký počet výsadkových jednotek může transportér T-64 přepravit a jak byla vyřešena otázka jeho spouštění, protože v zadní části není žádná rampa (tam je umístěn motor). Naopak výzbroj tvoří víceúčelový kulomet NSV ráže 12,7×108 mm účinný na vzdálenost až více než 2 km.

Zdroj: redakce, military-today.com, Twitter