Ukrajinci improvizují. Takhle namontovali raketomety Grad na náklaďák

V probíhající válce na východě se používá jak moderní vybavení, tak polní improvizace. Tentokrát Ukrajinci přišli s nápadem namontovat fragmenty čtyřtubusového odpalovacího zařízení Grad na lehký podvozek miniaturního nákladního automobilu Unimog, píše server Gagadget.

Není to zdaleka poprvé, protože i letecké zásobníky s neřízenými raketami S-8 jsou upravovány pro roli dělostřelectva. Za zmínku stojí také kreativní využití zkušebního odpalovacího zařízení raket Brimstone namontovaného bokem na nákladním vozidle.

Systémy BM-21 Grad jsou běžným raketovým dělostřelectvem, které je schopno srovnat se zemí celé jednotky nebo dokonce osady. Ten používá rakety ráže 122 mm vložené do 40 skluznic, které jsou schopné zasáhnout cíle na vzdálenost kolem 20 km, ačkoli existovaly i rakety s větším dosahem. Standardní rakety měly tříštivo-trhavou hlavici, ale k dispozici jsou i rakety s kazetovou hlavicí.

Raketové dělostřelectvo je proto prioritním cílem jak pro Ukrajince, tak pro Rusy, a relativně nízká mobilita téměř 14tunových Gradů nezlepšuje jejich schopnost přežití. Většina letounů Grad, které Ukrajinci převzali, je navíc značně poškozená, takže je nelze opravit.

Ukrajinci se proto rozhodli použít pouze fragmenty odpalovacích zařízení, které byly namontovány na lehkém podvozku Unimog s pohonem 4×4 schopném pohybu i v divočině. Palebnou jednotku zase tvoří čtyřtrubicové odpalovací zařízení schopné zasáhnout cíle vzdálené přibližně 20 km. Velkou výhodou tohoto miniaturního Gradu je navíc jeho snadné ukrytí a mnohem lepší pohyblivost.

Zdroj: gagadget.com