Ukrajina získá stíhačky Mirage 2000 z Francie. Radar dokáže současně sledovat osm cílů

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že Francie poskytne Ukrajině pět stíhaček Dassault Mirage 2000-5 a letos v létě zahájí výcvik ukrajinských pilotů.

Rozhodnutí je součástí širšího koaličního úsilí o podporu Ukrajiny, podobně jako evropská iniciativa dodávat stíhačky F-16.

Dassault Mirage 2000 je proudový stíhací letoun francouzské společnosti Dassault Aviation. Jedná se o letoun čtvrté generace s jedním motorem, který může plnit mnoho rolí. Letadlo je dlouhé přibližně 14,36 metru, má rozpětí křídel 9,13 metru a je vysoké 5,2 metru. Plocha jeho křídla je asi 41 metrů čtverečních, což mu pomáhá dobře si počínat v různých bojových situacích. Mirage 2000 používá jeden proudový motor SNECMA M53-P2. Tento motor dokáže vyvinout tah až 95,1 kN s přídavným spalováním, což letounu umožňuje letět rychlostí až 2,2 Mach.

Konstrukce delta křídla letounu zajišťuje skvělý vztlak a ovladatelnost. Může vzlétnout s maximální hmotností 17 000 kilogramů a s přídavnými palivovými nádržemi má bojový rádius přibližně 1 550 kilometrů. Díky systému řízení fly-by-wire je stabilní a snadno ovladatelný i při náročných manévrech.

Mirage 2000-5, vylepšená verze řady Mirage 2000, obsahuje vylepšené radarové systémy a kompatibilitu s pokročilými zbraněmi. Varianta Mirage 2000-5 je vybavena radarem RDY od Thales, který dokáže detekovat typické cíle na vzdálenost 130 kilometrů a současně sledovat osm cílů, přičemž zasáhne čtyři. Radar RDY je zvláště účinný při odhalování pozemních cílů, jako jsou řízené střely a drony, včetně sebevražedných bezpilotních letounů typu Shahed.

Mirage 2000 je vyzbrojen mnoha zbraněmi pro různé mise. Může nést rakety vzduch-vzduch, jako jsou MBDA MICA a Magic II, a bomby vzduch-země, jako jsou GBU-12 Paveway II a rakety AS-30L. Má také 30mm dvouhlavňový kanon pro boj zblízka a útoky na pozemní cíle.

Kromě vzdušné nadvlády vyniká Mirage 2000 také v přesných úderných misích. Je vybaven různou řízenou municí, takže dokáže přesně zaměřit a zničit nepřátelskou infrastrukturu, velitelská centra a další cenné prostředky a minimalizovat vedlejší škody. Letoun je rovněž vhodný pro operace blízké letecké podpory. Díky své schopnosti poskytovat přesnou palebnou sílu na podporu pozemních jednotek je neocenitelný ve scénářích, kdy se přátelské síly střetávají s nepřátelskými bojovníky, a poskytuje tak kritickou podporu pro zajištění úspěchu mise.

Zdroj: Defence blog, Bulgarian military