Ukrajina obdržela polské minometné vozidlo M120 Rak. To dokáže vypálit 8 projektilů za minutu

Ukrajinská armáda obdržela další novou obrněnou techniku. Tentokrát se jedná o polský kolový minomet M120 Rak. Ten dokáže vypálit až 8 projektilů za minutu a už za 15 sekund je schopno opustit palebnou pozici.

RAK je kolové samohybné vozidlo s minometem ráže 120 mm na podvozku obrněného transportéru Rosomak 8×8. RAK je navržen a vyráběn polskou obrannou společností HSW (Huta Stalowa Wola). Samohybný nosič minometů RAK ráže 120 mm je obsluhován tříčlennou posádkou a může být připraven k palbě z jízdní pozice za méně než 30 sekund a opustit palebné postavení za méně než 15 sekund. Minometný systém ráže 120 mm má rychlost střelby 6 až 8 ran za minutu.

Díky tomuto mobilnímu minometu se ukrajinské údery stanou zase o něco flexibilnější. Protože vozidlo je schopno velmi rychle opustit svou pozici po vystřelení na cíl. Kromě jednoho 120mm minometu má Rak i lehký kulomet v ráži 7,62 mm, který slouží k obraně proti pěchotě. Dojezd vozidla je 500 km a maximální rychlost, kterou dokáže vyvinout, je 80 km/h. Ukrajina má dostat celkem 24 kusů této techniky.

Zdroj: redakce, armyrecognition