Ukrajina obdržela nejnovější francouzské protitankové zbraně Akeron MP. Dokáží projít až dvěma metry betonu anebo jedním metrem pancíře

Ukrajinská armáda obdržela nejnovější francouzskou protitankovou zbraň Akeron MP. Ta dokáže projít až dvěma metry betonu anebo jedním metrem pancíře. Dostřel systému je až 4 km a váží jen 15 kg včetně střely.

Akeron MP je francouzský protitankový raketový systém páté generace, který je schopen pracovat v režimech vystřel a zapomeň a nebo za pomocí laserového navádění. Je určen pro pěchotu i pro bojová vozidla a má dostřel až 4 km. Akeron MP je jediná protitanková zbraň páté generace, která je v provozu a prokázala svou spolehlivost v extrémních klimatických podmínkách (poušť a subarktické podnebí). Systém je vybaven duálním IR/TV naváděcím systémem, který umožňuje zaměřovat cíle ve dne i v noci.

Systém Akeron MP disponuje také schopností zaměření po startu pro nepřímou palbu na cíle mimo přímou viditelnost. Je vybavena tandemovou kumulativní hlavicí, která může proniknout až 1 000 mm pancéřové oceli nebo 2 000 mm betonu. Tato protitanková zbraň je v současnosti v aktivní službě u francouzských ozbrojených sil a byla objednána i dalšími zeměmi, včetně Indie a Švédska. Akeron MP rovněž tvoří základ pro vývoj dlouhodosahové letecké verze, Akeron LP, která má být integrována na francouzské vrtulníky Eurocopter Tiger MkIII.

Zdroj: redakce, mbda-systems