Ukrajina obdržela nejmodernější automatizovaný průzkumný systém. Umí si poradit sám díky umělé inteligenci

Společnost Rheinmetall dodává Ukrajině automatizované průzkumné systémy SurveilSPIRE. Jedná se o projekt, na kterém se kromě německé společnosti podílí i estonská společnost DefSecIntel. Systémy SurveilSPIRE se osvědčily při monitorování rozsáhlých oblastí s minimálním využitím vojenského personálu. Vysvětlíme, co jsou zač a jaké jsou jejich schopnosti.

Systémy SurveilSPIRE jsou mobilní platformy, které mají zabudovaný detekční software (založený na umělé inteligenci) a autonomní zdroje energie (solární panely), takže jsou vhodné pro plně automatizované operace v různých povětrnostních podmínkách a oblastech. Vývojáři navíc ujišťují, že celý systém lze snadno přepravit z jedné oblasti působení do druhé na přívěsech a sestavit na cílovém místě za pomoci tří osob, jak píše web Army recognition.

Důležitým prvkem systému SurveilSPIRE jsou bezdrátová spojení, včetně technologií Starlink a 4G. Ty umožňují systému rychle přenášet shromážděná data a záznamy na mobilní velitelská stanoviště. Důležitou roli zde hrají také průzkumné drony, které se používají k provádění hlídek a letů v rámci specifických misí. Díky tomu lze odhalit existující hrozby a přijmout příslušná opatření.

Systémy SurveilSPIRE se obvykle používají k monitorování hranic, pobřežních zón nebo k vyhledávání nepřátelských cílů. Díky jejich automatizaci je jejich obsluha nejen jednoduchá, ale také nezahrnuje nadměrný počet vojenského personálu. To je důležité z hlediska ukrajinských ozbrojených sil, které potřebují odpovídajícím způsobem řídit své lidské zdroje.

Zdroj: redakce; Army recognition;