Ukrajina dostane německé bezpilotní letouny Trinity. Slouží k mapování škod na infrastruktuře

Německý výrobce Quantum-Systems dokončil výcvik operátorů a začíná na Ukrajinu dodávat bezpilotní letouny řady Trinity. Mohou být použity k mapování škod na infrastruktuře a také k poskytování podpory speciálním jednotkám operujícím na bojovém území. Zde se podívejte, jak drony Trinity vypadají a k čemu mohou být použity.

Drony od německé společnosti Quantum-Systems
Dodávka dronů byla oznámena v září 2023. Společnost, která se podílí zejména na ukrajinské obranné kampani, začíná předávat bezpilotní letouny. Quantum-Systems již dodává Ukrajině jménem německé vlády stovky bezpilotních letounů Vector, píše portál Merkur.

Mluvčí společnosti loni v listopadu potvrdil, že v lednu 2024 plánují také vyškolit ukrajinské vojáky k obsluze dronů pro mapování.

Podle serveru deaidua.org ukrajinští operátoři právě dokončili na Ukrajině školení na instruktory dronů Trinity a první dodávka dronů kyjevské městské správě proběhne již tento měsíc.

Drony Trinity pro mapování terénu
Jak a kde bude 100 bezpilotních letounů Trinity různých modelů využito, záleží nakonec na kyjevské administrativě. Drony jsou však určeny k vyhodnocování bojových škod. To znamená, že se používají především k přesnému mapování škod na infrastruktuře, budovách, silnicích nebo mostech po útocích, například ruských.

Existuje také možnost, že si drony Trinity najdou cestu i na bojiště. Jak již bylo zmíněno, německá společnost dodává Ukrajině všechny, nejrůznější modely tohoto dronu. Patří mezi ně i Trinity Tactical, který lze využít například k tomu, aby speciálním jednotkám operujícím na nepřátelském území nebo v odlehlých oblastech poskytoval snímky terénu v reálném čase, když není možné čekat na zdroje za frontovou linií.

Díky svému modulárnímu systému je Trinity připraven k letu během několika minut a plní automatizované taktické mise mapování a vizualizace terénu. Během jediného letu může jeden dron pokrýt oblast o rozloze 700 hektarů nebo koridor o délce 90 kilometrů.

Jednou ze tří variant, které Ukrajina v rámci výcvikového programu obdrží, je Trinity Pro, nakonfigurovaný jako mapovací dron s možností vertikálního vzletu a přistání. Trinity Pro má maximální dobu letu 90 minut, dolet 5 až 7,5 km a maximální vzletovou hmotnost 5,75 kg.

Bez ohledu na to, kde a jak budou drony Ukrajinci používat, si můžeme být jisti, že dobře poslouží jak na bojišti, tak ve městech, kde aktivně podpoří boj proti ruským útočníkům nebo rekonstrukci civilní infrastruktury.

Zdroj: open4business.com, Merkur