Údajně neexistující letoun Su-75 Šach mat. Rusko ho chce prosadit u významného zákazníka

Su-75 Checkmate (Šach mat) byl předveden v létě 2021, ale až dosud se vývojáři tohoto projektu ruského stíhacího letounu snažili držet související informace mimo pozornost veřejnosti. Nyní se Kreml zřejmě snaží prohloubit vojenskou spolupráci s Indií tím, že jí nabízí nákup zatím neexistujícího letounu, jak uvádí server Eurasian Times. Pojďme se na letoun podívat blíž.

Rusko navzdory sankcím, které na něj byly uvaleny kvůli invazi na Ukrajinu nadále dodává Indii zbraně, zejména ruský raketový systém země-vzduch čtvrté generace S-400 Triumf. Probíhá také několik společných projektů, včetně vývoje protilodní střely Brahmos nebo výroby útočných pušek AK-203.

Celkově je Indie i nadále významným odběratelem ruských zbraní. Nyní se Rusko pokusí o nový směr spolupráce obou zemí tím, že navrhne nákup lehkého stíhacího letounu „páté generace“ Su-75 s kódovým označením Checkmate.

Ruský Su-75 šach mat pro Indii?

Model tohoto letadla byl představen již v létě 2021 a od té doby o něm nebylo téměř nic slyšet. Z dřívějších informací je známo, že letoun Su-75 Checkmate by měl dosahovat rychlosti 1,8 Machu a díky motoru „product 30“ s vektorově řízenou výfukovou tryskou a přídavným spalováním by měl mít operační dolet 3 000 km, jak píše server 19fortyfive.

Ruské letadlo páté generace má být vybaveno pasivními a aktivními senzory, včetně radaru AESA. Ty umožňují současný útok až na šest různých cílů a sledování více než stovky dalších objektů. Ruská média nedávno odhalila, že Kreml chce během výstavy Aero India 2023 nabídnout Dillí podíl na konstrukci tohoto lehkého taktického stíhacího letounu.

Je však třeba poznamenat, že Indie již vyvíjí svůj stíhací letoun páté generace HAL AMCA ve spolupráci se západními společnostmi, takže je jen malá pravděpodobnost, že by se země mohla zajímat o letoun Su-75 Checkmate. Zejména po předchozích neúspěšných pokusech o společný vývoj dalšího stíhacího letounu Su-57 a poté, co SAE pozastavily svou účast na projektu Su-75 Checkmate.

Zdroj: redakce, eurasiantimes.com, 19fortyfive.com