Tyto brýle umožní nahlédnout do zavřených krabic. Výzkumníci počítají s rozšířením

Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) navrhli zařízení v podobě upravené náhlavní soupravy Microsoft Hololens, kterou nazvali X-AR a která svému nositeli umožňuje vidět skrz věci, jak uvádí server Futurism.

Zařízení ve skutečnosti nevysílá škodlivé rentgenové záření, ale rádiové signály, které umožňují najít předměty označené radiofrekvenčními identifikačními štítky (RFID). Tyto předměty se pak zobrazí jako holografický obraz, který teoreticky umožňuje uživateli rychleji lokalizovat věci.

„Naším cílem v tomto projektu bylo vytvořit systém rozšířené reality, který umožňuje vidět věci, které jsou neviditelné – věci, které jsou v krabicích nebo za rohem,“ uvedl v tiskové zprávě hlavní autor Fadel Adib, docent elektrotechniky a informatiky na MIT.

Pracovníci ve skladech a maloobchodech by mohli tuto technologii využívat při hledání položek v obrovských zásobách. Nejprve by uživatel hledal položku prostřednictvím plovoucí nabídky. Jakmile by byla vybrána, její poloha by byla zvýrazněna koulí, která by promítala cestu na zem pomocí stop, a to i v případě, že je položka ukryta v krabici nebo za jinými předměty.

Během testování dokázal systém X-AR určit předměty s přesností přibližně 10 cm a navést uživatele ke správnému předmětu s 96% přesností. Například pokud bylo oblečení nahromaděno na obrovské hromadě, mohlo toto zařízení pomoci pracovníkovi snadno najít něco konkrétního. Výzkumníci se také domnívají, že systém X-AR by mohl technikům pomoci vybrat přesný nástroj nebo součástky pro danou práci.

Zdroj: redakce, mit.edu, futurism.com