NASA pošle dvě průzkumné rakety do polární záře

Společnost NASA se chystá vypustit dvě rakety do Aurora Borealis (polární záře) jako součást své mise Active Aurora (INCAA), aby studovala její přírodní světelnou show. Polární záře není jen turistickou atrakcí, ale také zajímavostí pro astronomy, kteří jí studují.

Co je polární záře? Je to souhrnný název pro světelné úkazy nastávající ve vysoké atmosféře Země, ve výškách od 80 do 100 km, nejčastěji kolem 100 km. Jev probíhá v ionosféře, což je oblast vysoké koncentrace iontů a volných elektronů, někdy zasahující i do výšek několika set kilometrů. 

Molekuly plynu, poháněné energií slunečních paprsků, ztrácejí na svých drahách elektrony a přebírají kladné náboje. Vysoce nabité plyny jsou ve stavu zvaném plazma a v atmosféře neexistuje žádný skutečný rozdíl, kde končí plynný stav a začíná plazma. Spíše se tyto dvě vrstvy neustále promíchávají, uvedla NASA ve své tiskové zprávě. 

Podle webu InterestingEngineering, polární záře vznikají, když elektrony z prostoru blízko země přejdou do atmosféry a srazí se s neutrálními plyny, čímž je zapálí. Tyto srážky také vedou ke tření a generují teplo se světly a zároveň rozvíří hranice mezi plynnou a plazmovou vrstvou. 

Mise INCAA vznikla proto, abychom porozuměli tomu, jak světla ovlivňují tuto hraniční vrstvu a kolik tepla se vytváří. Vědci z NASA se snaží jev prostudovat zblízka a plánují vyslat dvě sondážní rakety právě v okamžiku, až se objeví severní polární zář. Sondážní raketa je menší nosná raketa, která je vyslaná do vesmíru jen na krátkou dobu, aby provedla měření a potom spadne zpět na Zemi. Mise NASA INCAA se skládá ze dvou sondážních raket, protože každá nese jiný náklad.

První ponese indikátory páry, které zanechá ve své stopě, když vyletí do výšky až 300 km. Tyto indikátory páry jsou podobné chemikáliím používaným při ohňostrojích. Vytváří viditelné mraky, které můžeme pozorovat i na Zemi. Pomáhají při zkoumání větrů v neutrální atmosféře.

Druhá sondážní raketa, která bude odpálena krátce po první, poletí pouze do maximální výšky 200 km, odkud bude měřit teplotu a hustotu plazmatu kolem polární záře. 

Vědci z NASA si nejsou ve skutečnosti jisti, jaký druh dat mohou od těchto letů očekávat, ale rakety jsou v současné době umístěny na odpalovacím zařízení v americkém státě Aljaška, s názvem Poker Flat Research Range. Jsou připraveny vzlétnout vzhůru, jakmile se objeví polární zář.

Zdroj: interestingengineering.com, nasa.gov