Turci představili novou dělovou houfnici. Má být lepší než skvělý polský Krab

Polské dělové houfnice Krab se na ukrajinské frontě postaraly o velké úspěchy. Turecký obranný průmysl, který se zase proslavil svými bezpilotními letouny Bayraktar TB2, nedávno představil svou domácí kolovou kanónovou houfnici ARPAN 155. Vyrovná se stroji z Polska?

ARPAN ráže 155 mm je systém vyvinutý konglomerátem tureckých společností ASFAT, Aselsan, BMC a MKE. Zbraň je postavena na podvozku nákladního automobilu BMC 525-44 s pohonem 8×8, který je integrován s kanónovou houfnicí Panther. Očekává se, že ARPAN bude nakonec zařazen do výzbroje turecké armády ještě v srpnu. Jaké jsou schopnosti této zbraně?

Turci s moderní dělovou houfnicí

Tureckou kanónovou houfnici pohání spalovací motor o výkonu 585 koní, který jí umožňuje zrychlit až na 80 km/h. Očekává se, že dojezd vozidla bude 600 km. Praktická rychlost střelby ARPAN 155 je šest ran za minutu a palebná jednotka obsahuje 24 nábojů.

Dostřel houfnice závisí na typu použitého projektilu a činí 30 km při použití raketové munice M549A1 nebo 40 km pro střely dlouhého dosahu ERFB-BB. Výrobci tvrdí, že ARAPN má vysokou manévrovací schopnost a rychle dosahuje bojové pohotovosti na bojišti. Posádku ARPAN tvoří pět členů.

V mnoha ohledech se turecký design vyrovná houfnici AHS Krab. Vyznačuje se především podobnou rychlostí a dosahem palby, v případě polské kanónové houfnice jsou tyto hodnoty 37 km a 6 ran/minutu. Má však být rychlejší, podle Ukrajinců může Krab dosáhnout rychlosti 70 km/h, zatímco podle výrobce 60 km/h, a mít větší dojezd, jelikož polský stroj ujede na plnou nádrž až 400 km.

Zdroj: Defence24