Trik na YouTube. Odstraňte dvě písmena a podívejte se, co se stane

Na YouTube mají adresy videí specifickou strukturu. Ukázalo se však, že změnou některých písmen můžete YouTube přinutit, aby spustil přesměrování na jiné video. Tento „trik“ funguje už několik měsíců, ale pokaždé trochu jinak.

Ne každý uživatel YouTube ví, že když mírně změní adresu jakéhokoli videa, může se dostat k jinému materiálu, obvykle zcela specifickému. Jedná se o odstranění vybraných písmen ze slova „watch“ v adrese, což donutí YouTube provést přesměrování na jinou stránku. Výsledkem je, že uživatel skončí na jiném, zdánlivě náhodném videu. Samozřejmě po ověření nové adresy tlačítkem Enter.

Na webu je mnoho zpráv o tom, že tato možnost funguje, včetně četných zpráv z doby před několika měsíci, o kterých informoval mimo jiné i server The Sports Grail. V praxi se jedná o jakousi chybu, ale to nic nemění na tom, že zkoumání tohoto fenoménu je poměrně populární.

Video, které lze v současné době zobrazit odstraněním písmen „ch“ ze slova „watch“ z adresy jakéhokoli materiálu na YouTube, má již více než 7,6 milionu zhlédnutí, přestože nemá žádný název. Dříve bylo možné se stejným způsobem dostat k jinému videu pouhým odstraněním písmene „h“, v takovém případě se uživatel dostal k videu se soundtrackem z hororu a počtem zhlédnutí pouhých 6.

Podle bdělých uživatelů YouTube v komentářích nefunguje úprava adresy změnou písmen důsledně. Je těžké uvěřit, že v projektu takového rozsahu jde o chybu tvůrců. Pravděpodobnější se jeví teorie, že tvůrci YouTube si záměrně „hrají“ a dávají zvídavým lidem šanci objevit nový trik s adresou. Koneckonců přesměrování vede na video, které lze stejně najít na YouTube, takže se nejedná o zneužití zabezpečení.

Zdroj: redakce, thesportsgrail.com