Toto vozidlo je skvost mezi ostatními ve válce. Zachraňuje ukrajinské životy

V polovině července bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko zakoupil pro ukrajinské vojáky sérii obrněných vozidel MLS Shield. Vozidlo má pohon 4×4 a je vyrobený italskou společností Tekne. Jedná se o lehkou taktickou konstrukci založenou na podvozku Ford. Může nést až 10 vojáků. Proč si ho Ukrajinci pochvalují?

Vůz poskytuje posádce ochranu mimo jiné proti střelbě z granátů ráže 5,56 × 45 mm. Vozidlo má bojovou hmotnost 15 tun (vlastní hmotnost je 11,5 t) a maximální užitečné zatížení 3,5 tuny. Dojezd italské konstrukce je 500 km. Vozidlo je vybaveno přeplňovaným vznětovým motorem o výkonu až 360 koní. Má také automatickou převodovku, jak uvádí server Army Recognition.

Stroj je vysoce mobilní a podle výrobce je schopen dosáhnout rychlosti až 110 km/h. „MLS Shield byl navržen od základu a má zabudované funkce, které poskytují integrovanou, vysoce výkonnou elektronickou architekturu vozidla. Speciálně navržené prostory poskytují prostor a napájení pro počítače, rádia a další elektroniku,“ ujišťuje společnost Tekne. Vozidlo lze přepravovat letadlem C-130 a vrtulníky s dostatečnou nosností.

MLS Shield „Venom“, jak je označován, byl zasažen zepředu 120mm minometným granátem. Posádka vozidla byla zraněna, ale nikdo nebyl zabit. Podle Ukrajinců to svědčí o vysoké úrovni ochrany této struktury. Podle bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka zachránilo obrněné vozidlo italské výroby nejméně jedenáct ukrajinských vojáků, jak uvádí server Tpyxa.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com, tpyxa.net