Toto je vzácná zbraň Rusů. Bohužel pro ně už v rukou Ukrajinců. Proč je tak obávaná?

Ukrajinští vojáci se zmocnili vzácné ruské modifikace raketometu BM-21 Grad nazvané Tornado-G. Zbraň byla ukořistěna v osvobozeném městě Izium v Charkovské oblasti. Vysvětlíme vám, co zbraň dokáže.

Tornado-G ráže 122 mm je v podstatě zmenšenou verzí zbraně Grad. Ačkoli je vzhledově podobný, v mnoha ohledech se od originálu výrazně liší. Jaké jsou schopnosti této zbraně?

Tornado-G v rukou Ukrajinců

Systémy Tornado-G nakonec nahradí všechny odpalovací zařízení Grad v ruské armádě. Jak uvedl server Defence24, dodávky objednané ministerstvem obrany v Moskvě byly dokončeny již před třemi lety. Modernizaci letounů Grad na standard Tornado-G provedl permský závod, který je součástí koncernu Rostec.

Na rozdíl od prototypu zbraň, kterou získali Ukrajinci v Izjum, neobsluhuje šest, ale dva vojáci. Moderní systémy dostaly nový nosič (mimo jiné v podobě vozidla Ural-375D) a nový polohovací systém, který zvyšuje přesnost řízené palby.

Předpokládá se, že systém Tornado-G je přibližně třikrát účinnější než systém Grad a dokáže zasáhnout cíle na dvojnásobnou vzdálenost. Zatímco dolet standardního systému Grad je přibližně 20 km, dolet systému Tornado-G se pohybuje od 30 km (při použití řízených střel) do 40 km (při použití střel HE-FRAG).

Systém se začal sériově vyrábět v roce 2013 a o rok později se dostal do výzbroje ruské armády. Hmotnost celého komplexu je 14 tun. Transportér je poháněn motorem o výkonu 240 koní, který mu umožňuje vyvinout rychlost až 85 km/h. Jedna střela váží 70 kg, z toho 25 kg připadá na bojovou hlavici. Jedna salva z této zbraně trvá přibližně 20 sekund.

Zdroj: defence24.pl, Wikipedia, redakce