Toto byly poslední okamžiky ruského minometu 2S4 Tulipan, ukazují záběry z dronu

Ukrajinci mohou na seznam zlikvidovaných ruských cílů přidat ještě jeden minomet 2S4 Tulipan. Přinášíme vám podrobnosti o úspěšném útoku na tuto jednotku a její klíčové vlastnosti.

Co dokáže minomet 2S4 Tulipan a proč je snadno zničitelný?

Minomet 2S4 Tulipan vstoupil do služby v 70. letech 20. století. Vychází z taženého minometu M240 a patří dodnes k největším používaným minometům. Jen s tím rozdílem, že je samohybný, neboť zde využívá pásový pohon a motor o výkonu 520 koní. V terénu se minomet 2S4 Tulipan pohybuje rychlostí až kolem 25 km/h, jak píše web Army Recognition.

Jeho velmi důležitou vlastností je použití střel ráže 240 mm. V základním provedení váží přibližně 130 kg a obsahují více než 30 kg výbušné nálože. Z tohoto důvodu může minomet 2S4 Tulipan způsobit velmi těžké škody nejen nepřátelským jednotkám, ale také infrastruktuře a budovám. Cíle lze raketami zasáhnout na vzdálenost maximálně asi 10 km.

Přestože minomet 2S4 Tulipan poskytuje velkou palebnou sílu, zůstává poměrně snadno zničitelným cílem. 2S4 Tulipan je poměrně pomalá jednotka a posádka musí strávit hodně času nabíjením munice a opuštěním palebného postavení. Jednotku, která zůstává dlouho na jednom místě, je snadné po odhalení zlikvidovat.

Minomet 2S4 Tulipan si vysloužil označení nejvýkonnějšího minometu, který má ruská armáda v současnosti k dispozici. Zároveň se díky některým svým dalším vlastnostem ukazuje jako jeden z kusů techniky, který je během této války Ukrajinci nejčastěji ničen. Na nejnovějších záběrech je zdokumentována likvidace další jednotky, tentokrát z Doněcké oblasti.

2S4 Tulipan nemá ve střetu s dronem žádnou šanci

Připomeňme, že minomet 2S4 Tulipan již byl Ukrajinci zničen mimo jiné pomocí dronů kamikadze nebo dělostřeleckými útoky. Tentokrát byl k útoku použit dron shazující granáty.

Tento typ bezpilotního objektu mají ve výzbroji ukrajinští vojáci ze 72. samostatné mechanizované brigády. Nové video zachycující operace této brigády ukazuje, že jeden z nich byl dokonale využit. Jak je vidět, zdokumentován byl nejen samotný útok, ale i jeho následky v podobě hořícího minometu 2S4 Tulipan.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com