Minomet 2S4 Tulipan je nejtěžším 240mm minometem v ruských službách. Ukrajinci zničili ruskou zbraň „čínskou hračkou“

Minomet 2S4 Tulipan je nejtěžším 240mm minometem ve službě na světě. Je schopen vést palbu na cíle vzdálené až 18 km. Jedná se v podstatě o modifikaci obléhacího minometu M240 z druhé světové války, který byl namontován na podvozku kanónové houfnice 2S3 Akacija. Zbraň vstoupila do služby v 70. letech 20. století a od té doby bylo vyrobeno několik stovek kusů.

Stojí však za zmínku, že na začátku války měla ruská armáda oficiálně na skladě pouze osm modernizovaných kusů. Postupem času však byly ztráty dělostřelectva doplňovány tulipány reaktivovanými ze sovětských skladů.

V současnosti jsou velmi zranitelné při palbě, protože nemají schopnost rychle opustit palebné postavení a mají nízkou rychlost palby jeden výstřel za minutu. Zbraně používají projektily o hmotnosti 130 až 228 kg. Ačkoli mají na možnosti moderního dělostřelectva krátký dostřel, mají obrovskou palebnou sílu.

Minomet je může vystřelit na vzdálenost až 10 km se základním projektilem 53-F-864 obsahujícím 32 kg TNT nebo na vzdálenost až 18 km při použití projektilu 3WF2 s raketovým urychlovačem. Zajímavé je, že ruský Tulipán má dokonce přesnou naváděnou munici v podobě střel 1K113 Smelchak naváděných na cíl pomocí odraženého laserového světla. V minulosti existovaly také varianty střel, které byly vybaveny jadernými hlavicemi o síle 2 kT, jak uvádí web Military Today.

Dron v akci. Jde o čísnkou hračku

Rusové používají minomety právě kvůli výše zmíněné palebné síle, ale jejich omezený dolet z nich činí hrozbu nejen pro ukrajinské dělostřelectvo, ale i pro komerční dron.

Ruská posádka minometu 2S4 Tulipan začala prchat poté, co spatřila bezpilotní letoun z čínského eshopu a vytušila, co se chystá.

Na záběrech níže je vidět, jak Rusové střílejí na ukrajinské cíle a poté, co spatřili dron, tak prchají. Dron zasáhl minomet 2S4 Tulipan a výbuch pumy stačil k zapálení prachové nálože. To vedlo ke zničení tohoto letitého dělostřeleckého systému.

Ukrajinci masově používají komerční bezpilotní letouny z Číny. Často na ně zavěšují protipěchotní nebo protitankové bomby z kazetové munice nebo protitankové granáty z granátometů RPG-7. Takové drony mají obvykle dosah do 1 km (ale ten může být větší v závislosti na poměru baterie a výbušniny) a umožňují použití zbraní, jejichž použití by za normálních okolností vystavilo uživatele velkému nebezpečí.

Je však třeba poznamenat, že takové komerční drony potřebují ke své činnosti signál GPS, který je Rusy rušen, pokud jsou v regionu nasazeny pouze systémy elektronického boje.

Zdroj: redakce, military-today.com