Kyslík na Zemi nebude. Vědci vypočítali, kdy k tomu dojde

Budoucnost živých organismů na Zemi nevypadá dobře. Jak ukazují nejnovější výsledky výzkumu, atmosféra naší planety projde systematickými změnami. Ty budou velmi nepříznivé, protože povedou k eliminaci kyslíku, což je pro mnoho živých organismů včetně člověka spojeno s vymíráním. Informuje o tom server nature.com.

Podle studie vědců z Georgia Institute of Technology a Toho University, bude za miliardu let kyslík tvořit pouze 1 % současné koncentrace. Tak malé množství tohoto prvku povede k vymizení mnoha rostlin, živočichů a lidí z povrchu Země. Kyslík, ačkoli je ve své čisté formě toxický, je klíčovou složkou, která nám umožňuje normálně fungovat.

Na Zemi zůstanou jen mikroorganismy
Proces vyčerpávání kyslíku, ačkoli je pro nás v současné době nepozorovatelný, probíhá již dlouhou dobu. Příčinou je mimo jiné odlesňování a průmysl, při nichž člověk vypouští do atmosféry obrovské množství chemických sloučenin včetně oxidu uhličitého.

Nebudeme však jediní, kdo za to může. Vědci předpovídají, že za miliardu let bude Slunce jasnější a zvýší oteplování zemského klimatu. Lidé by měli začít pociťovat úbytek kyslíku již za několik set milionů let. Proces by pak mohl být velmi rychlý. Očekává se, že během 10 000 let dojde téměř všechen kyslík. Podle vědců je to příliš málo na to, aby se biosféra přizpůsobila novým podmínkám. Na Zemi zůstanou jen mikrobi.

Výzkum se samozřejmě týká velmi vzdálené budoucnosti. Není známo, co se stane s lidmi a dalšími organismy za miliardu let. Futurologové tvrdí, že za 100 let budeme schopni se geneticky upravit natolik, že nedostatek kyslíku pro nás nebude problém. Někteří doufají, že budeme moci žít i mimo Zemi, kde kyslík prakticky neexistuje, ale může být vyráběn a lidé normálně fungovat.

Zdroj: nature.com