Tímhle Putin děsí Západ. Vanguard letí rychlostí Mach 27 a z Ruska do USA dorazí za 13 minut

Ruský prezident opět veřejně straší Západ hypersonickými zbraněmi. Tentokrát poukázal na hypersonický kluzný prostředek Vanguard jako na příklad údajné ruské převahy. Co je to za zbraň a jaké jsou její schopnosti?

Podle Vladimira Putina Vanguard „vynuluje“ americkou protiraketovou obranu. Podle ruského prezidenta byly výdaje, které Amerika vynaložila na vybudování protiraketových systémů, vyhozeny do kanálu, protože Vanguard je schopen protrhnout protiraketový štít a zasáhnout elektrickým proudem jakýkoli cíl, píše web Bulgarian Military.

Jaké schopnosti má Vanguard?

Ačkoli je obtížné považovat tato slova za něco jiného než propagandistické sdělení, jehož cílem je zastrašit Západ, je třeba zdůraznit, že Vanguard skutečně existuje, ačkoli jeho přesné technické parametry nejsou známy nebo nebyly spolehlivě ověřeny.

Jeho trumfem je údajně velmi vysoká rychlost až Mach 27 a schopnost manévrovat vertikálně i horizontálně. To znamená, že z Ruska do USA dorazí za 13 minut.

Jedná se o zbraň třídy HGV (Hypersonic Glide Vehicle). To znamená, že Vanguard startuje jako užitečné zatížení mezikontinentální balistické střely, například UR-100NUTTH, R-36M2 nebo RS-28 Sarmat. Její bojovou hlavicí může být buď konvenční, nebo jaderná nálož.

Po startu je Vanguard střelou vynesen vzhůru, následuje oddělení bojového nákladu, který klesajícím směrem putuje ke svému cíli. Po oddělení nemá Vanguard žádný vlastní pohon, ale při pohybu velmi vysokou rychlostí je schopen manévrovat a právě tato vlastnost mu má podle Rusů poskytnout výhodu oproti protiraketovým systémům.

Ruské hypersonické zbraně

Hypersonické zbraně jsou již léta pohotovostním strašákem Vladimira Putina. Rusko investuje velké prostředky do jejich vývoje a vyrábí několik typů a podle kremelské propagandy jsou hypersonické střely nezastavitelné moderními protiletadlovými systémy.

Válka na Ukrajině toto propagandistické poselství rychle ověřila. Zatímco protiletadlové systémy ruské výroby, jako například S-300 používané Ukrajinou – měly skutečně problém s velmi rychlými střelami, západní systémy jako Patriot a IRIS-T SLM neměly problém a sestřelily jak střely Ch-47M2 Koržál, tak 3M22 Zirkon.

Zdroj: redakce, bulgarianmilitary.com